NATO Lojistik Tedarik Süreci ile Silahlı Kuvvetlerin Lojistik Tedarik Sürecinin Uyumlaştırılmasına Yönelik Bir Model Önerisi
A Model Proposal for Harmonizing the NATO Logistics Procurement Process with the Armed Forces' Logistics Procurement Process
  1. Tez No: 819894
  2. Yazar: AYŞE KAYNARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH BEGENİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde yaşanan savaş ve harekâtlarda kazanılacak zafer ya da başarıya ilişkin lojistik desteğin çok önemli bir kıstas olduğu ve söz konusu bu desteğin kesintisiz ve düzenli sağlanabilmesi için ise lojistik tedarik sürecinin iyi planlaması, her şart ve durumda sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi önem arz etmektedir. Silahlı Kuvvetlerinin kendisine verilen yurt içi, sınır ötesi ve yurt dışında icra edilen harekât ve tatbikat görevlerine her koşulda hazır bulunabilmek için lojistik ihtiyaçlarına yönelik tedarik faaliyetlerinin tam, hızlı, esnek ve süreklilik sağlayarak sekteye uğramadan yapılması ve birlikler tarafından talep edilen ihtiyaçların sorunsuz şekilde gerektiği zamanda, gerektiği yere ve gerektiği miktarda temin edilmesi çok önemlidir. Bu bağlamda; günümüzde ordumuz Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü'nün (North Atlantic Treaty Organization - NATO) birçok görevini de üstlendiği bilinmekte olup yapılan bu araştırma ile Silahlı Kuvvetlerinin lojistik tedarik sistemi ile NATO'nun lojistik tedarik sistemi NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NATO Support and Procurement Agency - NSPA) özelinde incelenerek NATO ve tedarik ajansı olan NSPA ile daha etkin ve entegre olmuş bir lojistik tedarik sürecinin yürütülebilmesi için hem tedarik birimlerimize yönelik hem de NSPA bazında gerekli değerlendirmelerin yapılması amaçlanmaktadır. NSPA ile tedarik faaliyetlerinde görev yapmış/yapmakta olan deneyimli personel ile konuyla ilgili hazırlanan sorulardan faydalanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. NSPA ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenerek karşılıklı yürütülen tedarik faaliyetlerinin karşılaştırılması yapılmış ve daha etkin, uyumlu ve kendi tedarik sistemimize faydalı olabilecek yeniliklere dair bir model önerisi sunulmuştur. Araştırma sonucunda, ortaya konan değerlendirme ve bulgulara yönelik oluşturulan modelin, tedarik süreçlerine ve bahsedilen tedarik birimlerine zaman, personel, görevin başarılı bir şekilde icrası gibi önemli etkenlere pozitif bir katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In contemporary warfare and military operations, the attainment of victory or success is highly contingent upon the provision of logistical support, emphasizing the criticality of effectively planning the logistics supply process and ensuring its uninterrupted and systematic execution. The Turkish Armed Forces, to maintain a state of readiness for their assigned domestic, cross-border, and overseas operations and training missions under any circumstances, place great significance on the procurement activities addressing their logistical requirements. The execution of these activities necessitates complete, expeditious, flexible, and continuous supply operations, devoid of any disruptions, as well as the seamless and timely provision of requested resources in the requisite quantities and to the designated locations. In this context, it is well-known that our military undertakes numerous NATO missions in the present day. This research aims to examine the logistical supply systems of the Turkish Armed Forces and the NATO Support and Procurement Agency (NSPA) to establish a more effective and integrated logistics supply process with NATO and the NSPA. This entails conducting necessary evaluations both for our procurement units and within the framework of the NSPA. Interviews were held with the experienced personnel who had worked/is working in our procurement branches with NSPA, by making use of the questions prepared on the subject. By examining the similarities and differences between the NSPA and the Turkish Armed Forces (TAF), a comparison of mutual procurement activities was made and a model proposal was presented for more effective, harmonious and beneficial innovations for our own procurement system. The research outcome suggests that the model developed based on the provided assessments and findings will positively contribute to the procurement processes and the aforementioned procurement units.