Hemiparetik Serebral Palsi'li çocuklarda üst ekstremiteye yapılan kinezyo bantlamanın spastisite üzerine akut etkilerinin yüzeyel emg ile incelenmesi
Investigation of the acute effects of upper extremity kinesio tape on spasticity in children with Hemiparetic Cerebral Palsy with surface emg
- Tez No: 820148
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma hemiparetik Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda el-bilek fleksör ve ekstansör kaslarına uygulanan kinezyo bantlama tekniklerinin el-el bileği fonksiyonelliği, aktif eklem hareket açıklığı, spastisite ve kas aktivasyonları üzerine akut etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. 5-17 yaş aralığında 22 erkek 11 kız çocuk olmak üzere toplam 33 hemiparetik SP'li çocuk; fasilitasyon-koreksiyon-inhibisyon ve plasebo bantlama olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki çocukların el-bilek ekstansör kaslarına fasilitasyon ve koreksiyon, el-bilek fleksör kaslarına inhibisyon tekniği ile bantlamalar eş zamanlı uygulandı. İkinci gruptaki çocukların ön kol dorsaline ise plasebo bantlama gerimsiz şekilde yapıldı. Değerlendirmeler bantlama öncesi ve bantlamadan 40 dakika sonraki akut etki ölçümleri şeklinde yapıldı. Birinci grupta bantlama sonrası spastisitenin azaldığı ve el bileği ekstansiyon aktif eklem hareket açıklığının arttığı görüldü (p0,05) belirlendi. Her iki grubun bantlama sonrası kas aktivasyon ölçümlerinde değişiklik olmadığı saptandı (p>0,05). Sonuç olarak hemiparetik SP'li çocuklara uygulanan fasilitasyon-koreksiyon-inhibisyon bantlamanın akut etkisinin el bileği ekstansiyon aktif eklem hareket açıklığını arttırmada ve spastisiteyi azaltmada plasebo bantlamaya göre daha etkili olduğu bulundu (p0,05). Hemiparetik SP'li çocukların rehabilitasyonunda fasilitasyon-koreksiyon-inhibisyon bantlama tekniğinin akut etkileri göz önüne alındığında çocukların rehabilitasyona uyumunu kolaylaştırmada spastisiteyi azaltmak ve el bileği ekstansiyon aktif eklem hareket açıklığını artırmak için güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the acute effects of kinesio taping applications on hand-wrist flexors and extensors on hand-wrist functionality, active range of motion, spasticity and muscle activation in children with hemiparetic cerebral palsy (CP). A total of 33 children with hemiparetic CP, 22 boys and 11 girls, between the ages of 5-17; they were randomly divided into two groups as facilitation-correction-inhibition and placebo taping. In the first group, facilitation and correction were applied to the hand-wrist extensor muscles, and inhibition technique and taping were applied to the hand-wrist flexor muscles simultaneously. Placebo taping was applied to the dorsal forearm of the children in the second group without tension. Evaluations were made as pre-taping measurements and acute effect measurements 40 minutes after taping. In the first group, spasticity decreased and wrist extension active range of motion increased after taping (p0.05). It was determined that there was no change in muscle activation measurements of both groups after taping (p>0.05). As a result, the acute effect of facilitation-correction-inhibition taping applied to children with hemiparetic CP was found to be more effective than placebo taping in increasing wrist extension active joint range of motion and reducing spasticity (p0.05). Considering the acute effects of the facilitation-correction-inhibition taping technique during rehabilitation of children with hemiparetic CP, it can be safely used to reduce spasticity and increase wrist extension active joint range of motion in facilitating adaptation of children to rehabilitation.