Demir eksikliği eşlik eden katılma nöbeti hastalarının demir replasmanı öncesi ve sonrası elektrokardiyogram (EKG) parametreleri üzerine etkileri
Evaluation of the electrocardiogram (ECG) parameters before and after iron replacement in patients with breath-holding spells accompanying iron deficiency
  1. Tez No: 820222
  2. Yazar: GAMZE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ: Katılma nöbeti çocukluk çağında olumsuz uyaranla tetiklenen; bilinç kaybı, cilt renginde ve postüral tonusta değişikliklerle karakterize non-epileptik bir olaydır. Sağlıklı çocukların %0,1 ila %4,6'sında görülür. Etyopatogenezinde otonom sinir sistemi disfonksiyonu, vagal aracılı kardiyak inhibisyon, beyin sapının gecikmiş miyelinasyonu ve demir eksikliği anemisi üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızda demir eksikliği eşlik eden katılma nöbeti hastalarında demir tedavisi öncesi ve 3 aylık demir replasman tedavisi sonrası EKG parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne 2022 Haziran- 2023 Temmuz tarihleri arasında anamnezi katılma nöbeti lehine olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 95 hasta dahil edilmiştir. Başvuru anında hastalar demir eksikliği açısından değerlendirilmiştir; hastalardan 48'ine demir eksikliği eşlik etmekteyken 47'sine eşlik etmemekteydi. 100 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubu alınmıştır. Başvuru anında tüm hastalardan hemogram, demir, ferritin, TDBK, DBK ve EKG istenmiştir. İstatistiksel veri analizi için SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 95 katılma nöbeti hastasının 49'u (% 51,6) kız 46'sı (%48,4) erkek idi. KN geçiren tüm hastaların 47'sine (%49,47) demir eksikliği eşlik etmezken 48'ine (%50,53) demir eksikliği eşlik ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Breath-holding spell is a non-epileptic event characterized by loss of consciousness triggered by negative stimuli in childhood, changes in skin color and postural tone. It occurs in 0.1% to 4.6% of healthy children. Its etiopathogenesis focuses on autonomic nervous system dysfunction, vagal-mediated cardiac inhibition, delayed myelination of the brain stem and iron deficiency anemia. In our study, it was aimed to examine the ECG parameters before and after 3 months of iron replacement therapy in patients with breath-holding spells accompanied by iron deficiency. MATERIAL/METHOS: A total of 95 patients who applied to the Pediatric Cardiology Polyclinic of Manisa Celal Bayar University Hospital between June 2022 and July 2023 with a breath-holding spell and agreed to participate in the study were included in the study. At the time of admission, patients were evaluated for iron deficiency; while iron deficiency was accompanied in 48 of the patients, 47 did not. A control group of 100 healthy children was recruited. At the time of admission, hemogram, iron, ferritin, uıbc and ekg were requested from all patients. Spss 23.0 program was used for statistical data analysis. RESULTS: Of the 95 breath-holding spell patients included in the study, 49 (51.6%) were female and 46 (48.4%) were male. While iron deficiency was not accompanied in 47 (49.47%) of all patients with breath-holding spells, it was observed that iron deficiency was accompanied in 48 (50.53%).