Ratlarda sugammadex sonrası farklı dozlarda rokuronyum ile kas gevşetici etkinliği ve süresinin train of four ile değerlendirilmesi
Evaluation of the muscle relaxant effectiveness and duration of different doses of rocuronium after sugammadex in rats with train of four
- Tez No: 820225
- Danışmanlar: UZMAN TAMER KUZUCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ülkemizde en sık kullanılan nondepolarizan kas gevşetici ajanlardan biri roküronyumdur. Sugammadex ise özellikle roküronyumu ve veküronyum gibi steroidal yapılı kas gevşeticiler, etkisinin geri döndürülmesinde kullanılan sixlodextrin yapıda bir ajandır ve kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Prospektus bilgisi her ne kadar sugammadex kullanımı sonrası ilk yirmidört saatte aynı ajanla kas gevşemesi planlanmasını önermemekte ise de belirli süreler geçtikten sonra doz artımı ile yeterli kas gevşetici sağlanabileceği de bildirilmiştir. Bizim bu çalışmada ki, amacımız ratlarda roküronyumun etkisinin sugammadeks ile geri döndürülmesini takiben, farklı dozlarda roküronyum uygulayarak çok acil durumlarda roküronyumun tekrar kullanılabilirliğini ve etkisinin sürdürülebilirliğini değerlendirmekti. Çalışmamızda toplam 35 Sprague Dowley cinsi rat kontrol ve dört deney grubu olmak üzere randomize olarak gruplara ayrıldı. Kontrol grubu ise 0.6 mg roküronyumun etki süresini belirlemek ve sugammadex sonrası tekrarlayan doz etki süresi ile karşılaştırmak amacıyla tasarlandı. Deney gruplarında ise rokuronyum (0,6 mg/kg) sonrası 4 mg/kg dozunda sugammadex ile rokuronyumun etkisi geri dönderildi. Takiben 2. dakikada uygulanan roküronyum dozuna göre deney gruplar 2.4-3.6-4.8- 6.0 olarak tasarlandı. Tüm gruplardaki ratlarda kas gevşemesi ve etkinin geri döndürülmesinin takibi amacıyla Train of Four ile monitorize edildi. Kas gevşetici etkisindeki sürelerde ratlar mekanik ventilatörde takip edildi. Gruplarda sugammadex sonrası 2.4 ve 3.6 mg/kg dozunda rokuronyumun yeterli bir kas gevşemesi sağlamadığı gözlendi. 4.8 ve 6.0 dozunda ise yeterli kas gevşemesi sağladığı görüldü. Fakat 4.8 ve 6.0 mg/kg dozunda rokuronyum verilen ratlarda kas gevşetici etki başlangıç süresi açısından istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
One of the most commonly used nondepolarizing muscle relaxant agents in our country is rocuronium. Sugammadex is a sixlodextrin agent used to reverse the effects of steroidal muscle relaxants, especially rocuronium and vecuronium, and its use is increasing day by day. Although the package insert does not recommend planning muscle relaxation with the same agent in the first twenty-four hours after the use of sugammadex, it has been reported that sufficient muscle relaxant can be provided by increasing the dose after certain periods of time. Our aim in this study was to evaluate the reusability and sustainability of the effect of rocuronium in very emergency situations by applying different doses of rocuronium, following the reversal of the effect of rocuronium in rats with sugammadex. In our study, a total of 35 Sprague Dowley rats were randomly divided into control and four experimental groups. The control group was designed to determine the duration of action of 0.6 mg rocuronium and to compare it with the duration of effect of repeated doses after sugammadex. In the experimental groups, the effect of rocuronium was reversed with sugammadex at a dose of 4 mg/kg after rocuronium (0.6 mg/kg). Experimental groups were designed as 2.4-3.6-4.8-6.0 according to the rocuronium dose administered in the 2nd minute. Rats in all groups were monitored with Train of Four to monitor muscle relaxation and reversal of the effect. Rats were monitored on a mechanical ventilator during the muscle relaxant effect. It was observed that rocuronium at doses of 2.4 and 3.6 mg/kg did not provide sufficient muscle relaxation after sugammadex in the groups. It was observed that doses of 4.8 and 6.0 provided sufficient muscle relaxation. However, there was no statistically significant difference in the onset time of muscle relaxant effect in rats given rocuronium at doses of 4.8 and 6.0 mg/kg (p>0.05).