Doğal soğutucu akışkanlı bir ısı pompası sisteminin tasarımı ve analizi
Designing and analysis of a natural refrigerant heat pump system
  1. Tez No: 820280
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Enerji günümüzün belki de geleceğin en önemli konuları arasında yer alacaktır. Enerjinin verimli kullanılması, yüksek verimliliğe sahip tasarımların geliştirilmesi biz mühendislerin en büyük sorumlulukları arasında yer almaktadır. Isı pompası sistemlerinin verimli hale getirilmesi de bu sorumluluğun bir parçasıdır. Bu sistemlerde kullanılan soğutucu akışkanların düşük küresel ısınma potansiyeline (KIP) ve ozon delme potansiyeline (ODP) sahip olması büyük önem arz etmektedir. Bunlar çevre kirliliğinin önlenmesinde büyük katkı sağlayacak sistem parametreleridir. Ayrıca ısı pompalarının en büyük sorunlarından bir tanesi soğuk ortamlarda çalışan sistemlerin buzlanma sorunu ile karşı karşıya kalmaları ve böylelikle çok düşük verimlerde çalışıyor olmalarıdır. Yukarıda bahsedilen konuların çözümü için bu tez çalışmasında enerji verimliliği yüksek yenilikçi bir sistem tasarlanmıştır. Sisteme eklenen ısı geri kazanım eşanjörleri ve depolama tankı yardımıyla enerji verimliliği geliştirilmiştir. Tasarlanan sistemin termodinamik analizleri yapılmıştır. Yeni tasarlanan Sistemin performans katsayısı (COP) 2,75 olarak hesaplanmıştır. Yeni modelin buz çözümü için harcadığı enerji miktarının elektrikli ısıtıcısı kullanan sistemlere oranla %63,6 daha az olduğu görülmüştür. Sistemin ilerleyen aşamalarda güneş enerjisi sistemleri ile birleştirilerek daha verimli hale getirilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy will be among the most important issues of today and perhaps the future. The efficient use of energy and the sum of high-efficiency designs are among the biggest responsibilities of us as engineers. Optimizing heat pump systems is also part of this responsibilities. It is of great importance that refrigerants used in these systems have low global warming potential (GWP) and ozone depletion potential (ODP). These are the system parameters that will contribute greatly to the characteristics of environmental pollution. In addition, one of the biggest problems of heat pumps is that systems operating in cold environments face the problem of icing which operate at very low efficiency. For the solutions of issued problems above, a system consisting of high usage times provided by these energy sources was designed. The system is optimized with from the heat recovery containing heat exchangers and storage tank. Thermodynamic analyses of the designed system were made. The coefficient of performance (COP) of the new system was calculated as 2.75. It has been observed that the amount of energy consumed by the new model for defrosting is 63.6% less than the systems using electric heaters. It is foreseen that the system can be made more efficient by combining it with solar energy systems in the following stages.