Antihipertansif ilaç kullanan hastalarda kinurenin yolunda ortaya çıkan kinurenin ve kinurenik asit düzeylerinin ölçülmesi ve inflamasyon parametrelerinin incelenmesi
Measuring kynurenine and kynurenic acid levels produced in kynurenine pathway and evaluating inflammation parameters in patients taking antihypertensive drugs
- Tez No: 820347
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAGIZ ÜRESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hipertansiyon dünyada milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir sağlık problemidir. Son yıllarda, hipertansiyon tedavisinde başarıyı artırmak için hipertansiyonun inflamasyonla ilintisi üzerinden inflamatuar süreçlerdeki rolleri nedeni ile triptofan ve metabolitlerinin biyobelirteç olarak kullanımları araştırılmaktadır. Bu çalışmada, triptofan, triptofan metabolitleri ve proinflamatuar bir sitokin olan IL-6'nın hipertansiyonda biyobelirteç olarak kullanımlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya toplamda 62 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan katılımcılar antihipertansif ilaç kullanan hastalar ve sağlıklı gönüllüler olarak gruplandırılmıştır. Triptofan ve metabolitlerinin düzeyleri HPLC yöntemi ile, IL-6 düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçülmüştür. Katılımcıların son 6 ayda yapılan rutin laboratuvar incelemeleri de çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is serious health problem affecting millions of people worldwide. In recent years, the use of tryptophan and its metabolites as biomarkers has been investigated due to their role in inflammatory processes through the association of hypertension with inflammation to increase the success in the treatment of hypertension. In this study, it was aimed to evaluate the use of tryptophan, tryptophan metabolites and IL-6, a proinflammatory cytokine, as a biomarker in hypertension. The study included total of 62 participants. Participants in the study were categorized into those using antihypertensive drugs and healthy volunteers. Tryptophan and its metabolites were measured using the HPLC method, while IL-6 levels were assessed using ELISA. Laboratory parameters from the last 6 months were evaluated for all participants.