İmdat Avşar'ın 'Soğuk Rüya' hikâyesi üzerine sentaks çalışması
On the 'Cold Dream' story of İmdat Avşar syntax study
  1. Tez No: 820394
  2. Yazar: KÜBRA MERTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YAVUZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Türk dil bilgisi çalışmaları içinde Türkçenin söz dizimi ile ilgili önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada İmdat Avşar'ın Soğuk Rüya isimli hikâye kitabından seçtiğimiz“Soğuk Rüya”isimli metin söz dizimi açısından incelenmiştir. Yapılan bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Söz dizimine dair kaynaklardan derlenen bilgilerin ardından gelen bölümde; cümle, ögeleri, kelime grupları ve cümle yapıları bakımından incelenerek bilgi verilmiştir. Konu başlıkları metinden seçilen örnek cümleler kullanılarak desteklenmiştir. Diğer bölümde seçilen metindeki cümleler“ögeleri, kelime grupları ve cümle yapıları”bakımından tahlil edilmiştir. Çalışma araştırmadan çıkarılan bilgilerin yer aldığı sonuç kısmı ile değerlendirilmiştir. Sonuç kısmından sonra“Yazarın Hayatı”ve“Metin”kısımlarına yer verilmiştir. Yazarın hayatı ve hikâye metni“Soğuk Rüya”hikâye kitabından orijinalliği korunarak alıntılanmıştır. Çalışmada yararlanılan kaynaklar ise kaynakça kısmında verilmiştir. Bu tezin amacı söz dizimi üzerine bir inceleme yaparak Türkiye Türkçesinin söz dizimine katkı sağlamaktır. Anahtar kelime: Söz Dizimi, Yargı Grupları, Kelime Grupları, Cümle,“Soğuk Rüya”
Özet (Çeviri)
Among the Turkish grammar studies, important studies on the syntax of Turkish have been made. In this study, the text named“Soğuk Rüya”, which we selected from İmdat Avşar's story book named Soğuk Rüya, has been examined in terms of syntax. This study consists of an introduction and two parts. In the section that follows the information compiled from syntax-related sources; The sentence was examined in terms of its elements, word groups and sentence structures and information was given. Subject headings were supported by using sample sentences selected from the text. In the other section, the sentences in the selected text are analyzed in terms of their“elements, word groups and sentence structures”. The study was evaluated with the conclusion part, which includes the information extracted from the research. After the conclusion part,“Author's Life”and“Text”sections are included. The author's life and the text of the story have been quoted from the story book“Soğuk Rüya”, preserving its originality. The sources used in the study are given in the bibliography section. The aim of this thesis is to contribute to the syntax of Turkey Turkish by making an analysis on syntax. Keyword: Syntax, Judgment Groups, Word Groups, Sentence,“Soğuk Rüya”