İmdat Avşar'ın hikâyeciliği
Narration of İmdat Avşar
  1. Tez No: 838610
  2. Yazar: GHADA MOHAMED AHMED MOHAMED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İbrahim, Ghada. İmdat Avşar'ın Hikâyeciliği, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nurullah ÇETİN, s. 127. Çalışmamız, modern hikâyeciliğimizde önemli bir yere sahip olan Türk Edebiyatı'nın yaşayan en ünlü öykücülerinden biri olan İmdat Avşar bu güne kadar yayımlanmış olan“Soğuk Rüya ve Çiğdemleri Solan Bozkır”adlı iki kitabında ki otuz hikâyesi üzerinde durulup tahlil ve değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmada İmdat Avşar'ın hikâyeleri ve hikâyeciliği incelenmiştir. Tezimiz Önsöz ve Giriş'ten sonra iki bölümden oluşmaktadır. Önsöz'de çalıştığımız üzerinde ki konuyu seçme sebebi ve tezi hazırladığımızda nelere dikkat ettiğimizden bahsedilmektedir.“Giriş”bölümünde Cumhuriyet dönemi Türk hikâyeciliği belirgin ayrıntılar üzerinde duruldu. Birinci bölümde İmdat Avşar'ın hayatı, edebi şahsiyeti ve hikâyeciliği yer almaktadır. İkinci bölümde ise, hikâyelerin yapısal yönden tahlilleri yapılmıştır yani hikâyelerdeki şahıs kadrosu olay örgüsü, mekân, zaman, anlatım teknikleri, dil ve üslup incelemeleri alınmıştır. Yazarın kaleme aldığı hikâyelerindeki Konular genel olarak, Anadolu coğrafyasında, bozkır ikliminde yaşayan halkın fakirliği, saflığı, günlük hayatı ve dünyaya gerçekçi bir bakışı açıyla anlatır. Anlatıcı tipi olarak büyük oranda özne ve tanrısal anlatıcının kullanmaktadır. Dil konusunda, hikâyelerde yazım yanlışı, dil ve üslup yanlışı olmamak için çok dikkat edilmiştir. Sonuç'ta çalışma boyunca elde edildiği bilgilere dayalı olarak bulunduğu sonuçları yazıldı ve Tezin sonunda yararlandığı kaynakları gösterildi.
Özet (Çeviri)
İbrahim, Ghada. Narration of Imdat Avşar. Master Thesis, Advisor: Prof. Dr. Nurullah ÇETİN, p. 127. Our study is about Imdat Avşar's stories. In this study, we focused on one of the most important living authors of the Turkish Literature Imdat Avşar and his thirty stories in two story books titled“Soğuk Rüya and Çiğdemleri Solan Bozkır”.stories. Those stories were considered from different points of view, and subjected to several analysis and evaluation methodes. He is important in Turkish story-writing. In this study, Imdat Avşar's Life, Stories and Narration style are analyzed. The thesis consists of as two sections after the preface and introduction. We have mentioned the reason for choosing this particular subject and the things we have considered while prepearing this thesis. In introduction section we have mentioned about the distinctive details of the Turkish story of the republican period. In the first section, Imdat Avşar's biography, literary and artistic works and including his approach to narration are discussed. In the second part, his approach are analyzed in terms of structural aspects. In this context, the plot in the story, characters, time, places, narrative techniques and language and style are studied. The writer has the ability to observe by telling poverty, purity of people who live in the steppe, daily life and world view of them through a realistic way in his stories. The use of the subject narrator as the narrator type is the result of the author seeing the narrator as a means of struggling. The writer, was taking care to ensure that the language and the writing has no mistake. In the conclusion we have written the result that we have obtained through the information we have gained during our work. We have cited the sources we used at the end of our thesis.