Brittle Orange Ware seramik türünün Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Kuzey Suriye'de yayılımı
- Tez No: 82044
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Tez kapsamında ele alınan, M.Ö. 3.binyılda görülen“Brittle Orange Ware”adı verilen seramik türü Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Suriye bölgelerinde görülmektedir. Bu seramik türü genel olarak kırmızımsı portakal renginde olup, mineral katkılıdır. Bu türde kaplar kuzeyde Kahramanmaraş'ta, doğuda Teli Brak'ta, batıda Tarsus Gözlü Kule'de; İslahiye-Altıntop-Amuk ovasında, Qoueiq nehri boyunca on üç yerleşimde ve en güneyde de Ugarit/Ras Şamra'da görülmektedir.“Brittle Orange Ware”seramik türünün en erken örnekleri Gedikli Karahöyük'te açığa çıkartılmıştır. Özellikle İslahiye Ovası'nda bu seramik türü hem yerleşim katlarında, hem de oda mezarlarla yakma mezarlarda görülmektedir. Dolayısıyla bu seramik türü farklı işlevlerde kullanılmıştır. İslahiye Ovası'nm dışında bu seramik türü hiçbir yerleşimde mezar eşyası olarak kullanılmamıştır. Bu türe ait formlar incelendiğinde özellikle İslahiye Ovası formları ile Amuk ovası ve Ugarit/Ras Şamra'da görülen tiplerin birbirinden farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda“Brittle Orange Ware”seramik türü kendi içerisinde iki farklı gruba ayrılmıştır. İslahiye Ovası'ndakileri bir gruba, Amuk ovası, Qoueiq nehri ve Ugarit/Ras Şamra örneklerini de diğer bir gruba koymak mümkün olmuştur. Tümen Höyük'te bu tür kaplar Erken Tunç Çağı Il-IH'e tarihlendirilen IIIc-k evrelerinde görülmektedir. Zincirli'de büyük yapıların altından çıkartılan toprak içerisinde bu türe ait çok sayıda üzeri kazıma bezekli parça tespit edilmiştir. Sakçagözü (Coba Höyük)'nde, V ve VI. katlarda bu tür seramik görülmektedir. Amuk ovasında Çatal Höyük'te, Teli Cüdeyde'de, Teli Tayinat'ta, Dhahab'ta Erken Tunç Çağı'na tarihlendirilen H, I ve azalarak da J safhasında görülmektedir. Erken Tunç Çağı I'in sonlarından itibaren görülmeye başlanan“Brittle Orange Ware”seramik türü bütün dönem boyunca yaygın biçimde kullanıldıktan sonra Erken Tunç Çağı'nın sonlarında azalarak ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The subject of this study is the distribution of“Brittle Orange Ware”which was used during the 3rd millennium BC in Southeast Anatolia and North Syria. This pottery is reddish orange in colour and is mineral tempered.“Brittle Orange Ware”is distributed between Kahramanmaraş to the North, Tell Brak to the East, in the West in Tarsus-Gözlü Kule, in the İslahiye - Altıntop - Amuq Plain and over thirteen other settlements along the Qoueiq river. Ugarit/Ras Shamra marks the southernmost point of its distribution. The earliest examples of this pottery were found in Gedikli Karahöyük. Especially in the İslahiye Plain, the center of the distribution of“Brittle Orange Ware”this pottery is found both in settlement layers and in chamber and cremation tombs. Therefore, this pottery seems to have been used in different contexts.“Brittle Orange Ware”was not used as a grave good in any settlement outside the İslahiye Plain. When the forms of the pottery are studied, differences between the forms of the İslahiye Plain and the forms of the Amuq Plain and of Ras Shamra can be attested. According to the results of the shape comparison,“Brittle Orange Ware”is divided into two subgroups. It is possible to distinguish one northern subgroup in the İslahiye region and a second, southern subgroup in the Amuq Plain, along the Qoueiq River and in Ras Shamra. In Tümen Höyük this type of pottery is found in phases Illc-IIIk, which date to the Early Bronze Age II-III. Numerous incised decorated sherds of this type have been reported from the debris excavated beneath the large buildings at Zincirli. It is used in the layers V and VI in Sakçagözü. It is also found in the Amuq plain, at Çatal Höyük, Tell-el Judaidah, Tell Tayinat, Dhahab in the phases H, I, and in decreasing amounts in phase J, dated to Early Bronze Age. Beginning with the end of Early Bronze Age I, this pottery was used throughout the later part of the Early Bronze Age and went out of use by the end of the Early Bronze Age.