Sadık Yalsızuçanlar'ın monografisi
Monography of Sadık Yalsızuçanlar
- Tez No: 820542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Monografi ünlü bir kimsenin, sanatçının veya yazarın yaşamını ve yapıtlarını bilimsel açıdan derinlemesine ele alan ve onu özgün bir şekilde anlatan edebi türdür. Bir konu hakkında görüş yazılabileceği gibi derinlemesine de yazılabilir. Ele alınacak konu bilimsel gerçekliğe dayanarak spesifik bir şekilde ele alınır. Bizim bu çalışmada ele aldığımız monografi Türk Edebiyatının son dönem yazarlarından olan Sadık Yalsızuçanlar'ın monografisidir. 1980'lerden itibaren eser veren Yalsızuçanlar, yüzden fazla eser üretmiştir. Sadık Yalsızuçanlar'ın monografisi isimli tez çalışması üç bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden oluşur. Birinci bölümde Sadık Yalsızuçanlar'ın hayatı (doğumu ve aile çevresi, eğitim hayatı, çalışma hayatı, askerlik dönemi ve mizacı), ikinci bölümde edebi kişiliği, romancılığı, öykücülüğü, masalcılığı ve bu alanların dışında kalan eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Tezin kapsamlı ve son bölümü olan üçüncü bölümün birinci başlığında Sadık Yalsızuçanlar'ın farklı zamanlarda hazırladığı romanlarından seçilen Yakaza, Cam ve Elmas, Hayyam, Vefa Apartmanı, Diyamandi isimli romanları; eserin künyesi, ana çizgileriyle vak'a, kişiler, mekân, zaman ve değerlendirme şeklinde klasik roman tahlil metoduna göre eser bazında çözümlenmiştir. Üçüncü bölümün ikinci başlığında ise Sadık Yalsızuçanlar'ın öykü kitaplarından seçilen Şehirleri Süsleyen Yolcu, Ayan Beyan, Garip, Halvet Der Encümen ve Ters Lale isimli eserlerinde bulunan hikâyelerin tanıtımı yapılmış ve öykünün başında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç bölümünde yapılan inceleme sonucunda elde edilen bulgular verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A monograph is a literary genre that deals with the life and works of a famous person, artist or writer in depth from a scientific point of view and describes it in an original way. You can write an opinion on a topic, as well as in-depth. The subject to be covered is dealt with in a specific way based on scientific reality. The monograph that we deal with in this study is the monograph of Sadık Yalsızuçanlar, one of the last period writers of Turkish Literature. Yalsızuçanlar, who has been producing works since the 1980s, has produced more than a hundred works. Sadık Yalsızuçanlar's monograph thesis consists of three chapters, conclusion, bibliography and appendices. In the first part, information about Sadık Yalsızuçanlar's life (birth and family environment, education life, working life, military service and temperament), in the second part, information about his literary personality and works are given. In the first title of the third chapter, which is the comprehensive and final part of the thesis, the novels named Yakaza, Cam and Elmas, Hayyam, Vefa Apartment, Diyamandi, which are selected from the novels of Sadık Yalsızuçanlar; The title of the work has been analyzed separately on the basis of the work according to the classical novel analysis method in the form of events, persons, place, time and evaluation with its main lines. In the second title of the third chapter, the stories in the works of Sadık Yalsızuçanlar, named Şehirleri Süslenen Yolcu, Ayan Beyan, Garip, Halvet Der Encümen and Ters Lale, were introduced and a general evaluation was made at the beginning of the story. In the conclusion section, the findings obtained as a result of the examination are given.