Darstellung der türkischen Familie im Türkischen Kino nach 1960 im Kontext der Modernisierung
Modernleşme bağlamında 1960 sonrası Türk sinemasında aile temsili
- Tez No: 820630
- Danışmanlar: PROF. DR. FRİTZ (FRİEDRİCH) HAUSJELL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bir değişim ve gelişim süreci olarak modernleşme, Türkiye'deki tüm kurumları doğrudan ve/veya dolaylı olarak etkilemiştir. Kurumsal modernleşmenin başlangıcı 1839 yılındaki Tanzimat'a kadar uzanmaktadır. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte modernleşme süreci daha da hızlanmıştır. Fakat demokratikleşme sürecinin başlaması, 1950´lileri bulmuştur. Sonrasında ise, bu süreç tek düze devam etmemiş ve Türkiye Modernleşme tarihi belli kırılma noktaları yasamıştır. Çalışma kapsamında bu sürecin dönemsel olarak Türk Sinemasına yansımış olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda önemli bir aktarıcı kaynak olan sinemanın, modernleşme sürecine bağlı olarak değişim ve dönüşüm geçiren aileyi nasıl temsil ettiği araştırılmaya değer görülmüştür. Çalışmanın amacı; 1960'tan sonra Türk aile yapısında daha da belirginleşen değişimin, Türk Sinemasında nasıl temsil edildiğinin incelenmesidir. Bu doğrultuda 1960-2000 yılları arasında Altın Portakal Film Festivali'nde ödül almış Türk filmleri, dönemsel farklılıklar dikkate alınarak kategorilere ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernization as a process of change and development has directly or indirectly affected all institutions in Türkiye. The beginnings of the institutional modernization dates back to the Tanzimat in 1839. With the establishment of the Republic of Türkiye in 1923, the modernization process accelerated further. However, the democratization process only began in the 1950s. Afterwards, this process did not continue uniformly and Türkiye's modernization history experienced certain breaking points. Within the scope of the study, it was determined that this process was periodically reflected in Turkish Cinema. In this context, it is deemed worth investigating how cinema, which is an important transmitter source, represents the family that has undergone change and transformation due to the modernization process. The aim of the study is to examine how the change in the Turkish family structure, which has become more evident after 1960, is represented in Turkish cinema. In this regard, Turkish films that received awards at the Golden Orange Film Festival between 1960 and 2000 were examined by dividing them into categories by considering periodical differences.