Kırgız din kültürü
Kyrgyz religious culture
  1. Tez No: 820631
  2. Yazar: SHAKHREZADA SHERMATOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Philosophy, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Kırgız din kültürünün tarihsel gelişimi ve bugünkü durumu üzerine bir inceleme yapılmıştır. Kırgızlar Müslüman olmadan önce başka Türk milletleri gibi farklı inançlar etkisinde kalarak o inanç üzerine yaşam ve geleneklerini sürdürmüşlerdir. İslâm'ın Orta Asya'ya gelmesiyle Kırgızlar arasında Müslümanlaşma süreci başlamıştır. Bu süreç içerisinde Kırgız Türklerinin yaşam tarzı din ilkeleri doğrultusunda ilerlemiştir. 20. yüzyılda Sovyet Rusyası işgalinden sonra her alanda değişikliğe uğrayan Kırgız Türkleri din özelliklerden de uzak kalmıştır. Bu durumda da dine olan bağını sözlü kültüre de yansıtmışlardır. Bağımsızlıktan sonra Kırgızistan'da dinin tekrar canlanmasıyla din alanında gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra gerçekleşen propagandalar, farklı din akımların çoğalmasına yol açmıştır. Çalışmanın birinci, ikinci ve üçüncü bölümünde Kırgız din kültürünün izlenimi ve son bölümde Kırgızistan'da din gelişmeler, etkileşimler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development and current state of Kyrgyz religious culture. Prior to embracing Islam, the Kyrgyz people, like other Turkish nations, were influenced by various beliefs and maintained their traditions based on those beliefs. Whith the arrival of Islam in Central Asia, a process of Islamization began among the Kyrgyz people. During this process, the lifestyle of Kyrgyz Turks progressed in accordance whith religious principles. In the 20 th century, following the occupation of Soviet Russia, the Kyrgyz Turks underwent significant changes in all aspects of life, including a departure from religious characteristics. This situation also reflected in their oral culture, where the connection to religion remained. After gaining independence, there has been a revival of religion in Kyrgyzstan, leadig to developments in the field of religion. However, this has also resulted in the proliferation of different religios movements due to propagandistic efforts to promote religion. The first, second, and third culture, while the final section examines religious developments in Kyrgyzstan.