Stemi hastalarında yetersiz statin yanıtının prognoz açısından önemi
Prognostic significance of inadequate statin response in stemi patients
  1. Tez No: 820679
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL AKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ST segment Elevasyonlu Miyokart Enfarktüsü (STEMI) en önemli ölüm sebeplerinin başında gelmektedir. Hem hastane içi hem de taburculuk sonrasında ciddi morbidite ve mortalite sebeplerindendir. STEMI hem hastane içi hem de uzun dönemli takipteki mortalite ve morbidite için risk faktörleri araştırması da kardiyoloji bilimi açısından hep merak konusu olmuştur. Hiperlipideminin atherosklerotik kalp hastalıkları başta olmak üzere çoğu kardiyak ve non kardiyak hastalık durumunda ciddi kötü prognostik risk faktörü olduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Son zamanlarda literatürde farklı hastalıklarda ve özellikle de koroner arter hastalığının farklı antiteleri ile uygun statin tedavisine rağmen yetersiz statin cevabının prognoz göstergesi olarak değerlendirilmesi araştırılmıştır. Statin tedavisinin cevabına bakılmadan primer perkütan koroner girişim (PCI) uygulanan STEMI hastalarında mortaliteyi ve morbiditeyi azalttığı gösterilmiştir. Ancak literatürde statin cevabının değerlendirilip yeterli veya yetersiz grubun karşılaştırılması yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, STEMI hastaların 12 hafta sonrasında lipid profilinin değerlendirilip yetersiz statin cevabı olarak gruplandırılan hastaların geriye dönük mortalite ve morbidite verilerinin incelenip karşılaştırılmasıdır. Yetersiz statin cevabının sonlanım noktaları açısından önemli bir gösterge olduğu gösterilirse daha yoğun ve sonuç odaklı tedavi planlaması yapılabilir. Bu çalışmada, STEMI nedeniyle statin kullanan hastaların güncel kılavuzlara göre hedef değerlerine ulaşıp ulaşmadığına göre prognostik açıdan önemi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
ST segment Elevation Myocardial Infarction (STEMI) is one of the leading causes of death. It is a serious cause of morbidity and mortality both in-hospital and after discharge. The search for risk factors for mortality and morbidity in STEMI, both in-hospital and in long-term follow-up, has always been a matter of curiosity for cardiology. Previous studies have shown that hyperlipidemia is a serious poor prognostic risk factor for most cardiac and non-cardiac diseases, especially atherosclerotic heart disease. Recently, the evaluation of inadequate statin response despite appropriate statin therapy as a prognostic indicator in different diseases and especially in different entities of coronary artery disease has been investigated in the literature. Statin therapy has been shown to reduce mortality and morbidity in STEMI patients undergoing primary percutaneous coronary intervention (PCI) regardless of response. However, statin response has not been evaluated and compared between adequate and inadequate groups in the literature. The aim of this study was to evaluate the lipid profile of STEMI patients after 12 weeks and to analyze and compare the retrospective mortality and morbidity data of patients grouped as inadequate statin response. If inadequate statin response is shown to be an important indicator for endpoints, more intensive and outcome-oriented treatment planning can be made. In this study, we will investigate the prognostic significance of statin use in patients with STEMI according to whether they reached their target values according to current guidelines.