Tabata antrenmanina ilave kürek ve seated row egzersizlerinin motorik özelliklere ve vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of rowing and seated row exercise on motoric features and body composition in addition to tabata training
- Tez No: 820734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tabata antrenmanı ile birlikte kürek ve Seated Row egzersizlerinin motorik özelliklere ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 18-25 yaş aralığında haftada en az 3 (üç) gün sağlık için egzersiz yapan 40 erkek üniversite öğrencisi gönüllü olmuştur. Katılımcılara, barfikste kol çekme, 30 saniye kürek çekme, Seated Row ve Cooper testleri uygulanarak ön test verileri elde edilmiştir. Katılımcılar rastgele Tabata grubu (10), Tabata-kürek grubu (10), Tabata-Seated Row grubu (10) ve kontrol grubu (10) olarak 4 gruba ayrılmıştır. Gruplara 8 hafta boyunca haftada 3 gün Tabata protokolüne göre uyarlanmış (20 saniye: 10 saniye) hareketlerden oluşan egzersiz programı uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Two Way ANOVA testi kullanılırken grupların ön test- son test karşılaştırmalarında ilişkili örneklem t testi kullanılmıştır. Ulaşılan bütün sonuçlarda istatistiki anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate of the effects of rowing and Seated Row exercises together with Tabata training on motoric characteristics and body composition. Forty male university students between the ages of 18-25, who exercise for health at least 3 (three) days a week, volunteered for the study. Pre-test data were obtained by applying the pull-up, arm pull-up, 30-second rowing, Seated Row and Cooper tests to the participants. Participants were randomly divided into 4 groups as Tabata group (10), Tabata-shovel group (10), Tabata-Seated Row group (10), and control group (10). An exercise program consisting of movements adapted to the Tabata protocol (20 seconds: 10 seconds) was applied to the groups 3 days a week for 8 weeks. While the Two Way ANOVA test was used in the comparisons of the normally distributed variables between two groups, the related sample t test was used in the pretest-posttest comparisons of the groups. Statistical significance was evaluated at the p0.05).