Liderliğin örgüt kültürü üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of organizational commitment in the effect of leadership on organizational culture
  1. Tez No: 820756
  2. Yazar: BURHANETTİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Türkiye İstanbul ilinde çalışanların, çalıştıkları kurumdaki liderliğin örgüt kültürü üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın rolünün tespiti ve bu yapılar arasındaki ilişkinin modellenmesi hedeflenmiştir. Liderlik, işe bağlılık ve örgüt kültürü bakımından kavramsal çerçeve oluşturulurken literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. örgüt kültürü ile liderlik stilleri arasında örgüt bağlılığının aracılık rolünü belirlemek amacıyla; Meyer ve Allen'in üç boyutlu örgütsel bağlılık ölçeği, çok faktörlü liderlik anketi (mlq) ve Quinn & Cameron örgüt kültürü değerlendirme aracı kullanılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler spss statistics 24 programı ile değerlendirilerek anlamlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mediating role of organizational commitment in the effect of leadership on organizational culture and to model the relationship between these structures. Literature review method was used while explaining the conceptual framework related to leadership, organizational commitment and organizational culture. Meyer and Allen's Three-Dimensional Organizational Commitment Scale, Multi-Factor Leadership Questionnaire (Mlq) and Quinn & Cameron Organizational Culture Assessment Tool were used to determine the effect of leadership and work commitment on organizational culture. The data collected as a result of the survey were evaluated and explain with the SPSS Statistics 24 package program