Investigation the relationship between teacher mathematics teaching self-efficacy and student achievement in mathematics
Öğretmenlerin matematik öğretimi öz-yeterliği ve öğrencilerinin matematik başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 820780
- Danışmanlar: UZMAN MIKE OLLERTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Warwick
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, ilkokul öğretmenlerinin matematikle ilgili öz-yeterlik inançları ile öğrencilerinin matematik başarısı arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca bu araştırmada, ilkokul öğretmenlerinin öz-yeterlik inanç düzeyleri açısından özellikleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, 2011-2012 akademik yılında Adana'da bulunan yedi kamu ilkokulunda 33 ilkokul öğretmeni ve 495 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını elde etmek için, öğretmenlere“Matematik Öğretimi Hakkındaki Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”(Dede 2008) uygulanmış ve öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen bir matematik başarı testi uygulanmıştır. Ayrıca, dört öğretmenle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve Pearson moment korelasyonu kullanılmıştır. Bu istatistiksel prosedürler, Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS) 11.0 programında çalıştırılmıştır. Ayrıca, mülakat verileri (n=4), nitel analitik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. İlk olarak, mülakatlar sırasında kaydedilen veriler, bir Microsoft Word belgesinde ayrıntılı olarak transkribe edilmiştir. Daha sonra, mülakatlar, araştırma sorusuna en iyi cevabı bulmak amacıyla veriyi karşılaştırmak ve birleştirmek için tam düşünceleri temsil eden bölümlere aktarılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretmenlerin matematik öğretimi konusundaki öz-yeterlik inançları ile öğrencilerin matematik başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu (r = .559) göstermektedir. Bunun yanı sıra, araştırma sonuçları, daha yüksek bir öz-yeterlik inançlarına sahip öğretmenlerin daha düşük öz-yeterlik inançlarına sahip olanlara göre öğrencilerle daha fazla çaba ve azim gösterdiklerini, yeni fikirlere ve yeni yöntemlere daha açık olduklarını, öğrencilerin başarılarına inandıklarını ve öğrencilerin başarısından sorumlu olduklarını, öğrencilerle sıcak bir ilişki kurmaya daha fazla önem verdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate whether there is a relationship between primary school teachers' self-efficacy belief toward mathematics and their students' achievement in mathematics. Moreover, in this research, primary school teachers' characteristics were compared in terms of their self-efficacy belief level. This study was conducted with 33 primary school teachers and 495 students, at seven public primary schools in Adana in 2011-2012 academic year. In order to gathered the results of the research,“Self-Efficacy Beliefs toward Mathematics Teaching Scale”(Dede 2008) was applied to the teachers, and a mathematics achievement test which was improved by the researcher was applied to the student. Additionally, semi-structured interviews were carried out with four teachers. In the analysis of gained quantitative data, descriptive statistics and Pearson moment correlation were used. These statistical procedures were run in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 11.0 program. Furthermore, the interview data (n=4) were analysed by conducting qualitative analytic methods. Firstly, the data recorded during the interviews were transcribed in detail on a Microsoft Word document. Secondly, the interviews were transferred into segments which represented complete thoughts on the research question with the purpose of comparing and combining data to find the best answer to the research question. The results of the research demonstrated that there is a statistically significant correlation (r = .559) between teachers' sense of self-efficacy belief toward their mathematics teaching and students' achievement in mathematics. In addition to this, the research results revealed that teachers with a higher self-efficacy belief have some different characteristics to those with a lower self-efficacy belief such as showing a higher level of effort and persistence with students, being more open to new ideas and new methods, believing in students' achievements and taking responsibility for students' success, placing more importance on building a warm relationship with their students rather than with the parents.