A research analysis on Turkey Health TransformationProgram as an application of ecl@ss in the project ofTurkish National Medical Information Bank
Türk Sağlığı Dönüşüm Programına yönelik bir araştırma analizi: ecl@ass'ın Türkiye Ulusal Tıbbi Banka'sına uygulanma projesi.
- Tez No: 820781
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER REUSCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fachhochschule Dortmund
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ürün sınıflandırma kuruluşları, hastaneleri, ilaç şirketlerini, tıbbi cihaz üreticilerini, nakliyecileri ve daha fazlasını bir araya getirmeye çalışmaktadır. Birçoğu rakip olan bu şirketler, ilaç hatalarının azaltılması ve ürün izlenebilirliğinin iyileştirilmesi yoluyla hasta güvenliğini artıracak ve hasta bakımını iyileştirecek standartlar geliştirmek için bu sınıflandırma sistemleri altında birlikte çalışmaktadır. Bu araştırma, UNSPSC (Birleşmiş Milletler) ve ecl@ss (Almanya) tıbbi cihazlar ve laboratuvar ekipmanları sınıflandırma sistemleri arasındaki karşılaştırmalı bir analize dayanmakta olup ecl@ss'ın Türk Sağlık Hizmetinin bir uygulaması olarak yapısını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde geçmişten günümüze Türk sağlık hizmetleri, Türk sağlık hizmetlerinde yeni dönem ve özellikle Türkiye Ulusal Tıbbi Bilgi Bankası anlatılmaktadır. İkinci bölümde ürün sınıflandırma kuruluşlarının ana fikri açıklanmakta ve üçüncü bölümde ise UNSPSC ve ecl@ss medikal sınıflandırması yer alacaktır. Son bölümde araştırmanın amacı olan ecl@ss'nin Türkiye Ulusal Tıbbi Bilgi Bankası'na uygulanmasına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The product classification organizations try to bring together hospitals, pharmaceutical companies, medical device manufacturers, transporters, and more. These companies, many of whom are competitors, work together under these classification organizations systems to developed standards that will increase patient safety and improve patient care through reduced medication errors and improved product traceability.This paper is based on a comparative analysis between UNSPSC (United Nations) and ecl@ss (German) medical devices and laboratory equipment classes to improve ecl@ss structure as an application of Turkish Medical Service. The first chapter explains Turkish healthcare services from past to present, new era in Turkish healthcare services and especially Turkish National Medical Information Bank.The second chapter explains the main idea of product classification organizations and it will be an identifier chapter for chapter three about comparison on UNSPSC and ecl@ss medical classification. Finally in last chapter we will come to our main approach for this work which includes application of ecl@ss into Turkish National Medical Information Bank.