Çocuk hematoloji onkoloji servisinde yatan kanser hastalarında malnütrisyon değerlendirilmesi
Evaluation of malnutrition in cancer patients hospitalized in the pediatric hematology oncology service
  1. Tez No: 820790
  2. Yazar: MAHMUT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE AY TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocuk hematoloji ve onkoloji servisinde yatan hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve malnütrisyon varlığının sıklığı, risk faktörleri ve etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji servisinde 10.04.2023 – 10.07.2023 tarihleri arasında, yaşları 0-18 yaş arasındaki 122 hasta dahil edildi. Çalışma tek merkezli ve kesitsel araştırma olarak planlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), tanı süresi, tedavi durumları, gastrointestinal semptom varlığı, biyokimyasal ve hematolojik kan bulguları kaydedildi. Hastaların antropometrik ölçümlerine göre Gomez, Waterlow sınıflaması ile Standart Deviasyon (sapma) Skoru (SDS, Z skoru) hesaplandı. Bu skorlamalar ile malnütrisyon prevelansı belirlendi. Malnütrisyon gelişmesine etki eden faktörler araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 16'sı (%34,8) kız, 30'u (%65,2) erkekti. Ortalama yaş 8,5±5,0 yıl, ortanca yaş 8 yıl olarak bulundu. Hastaların %73'ü T.C vatandaşı, %27'si ise Suriye vatandaşıydı. Hastaların %59,8'i hematolojik tümöre, %40,2'si solid tümöre sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the nutritional status of patients hospitalized in the pediatric hematology and oncology service and to examine the frequency, risk factors and effects of malnutrition. Materials and Methods: 122 patients between the ages of 0-18 were included in the study at Adana City Training and Research Hospital Pediatric Hematology-Oncology service between 10.04.2023 and 10.07.2023. The study was planned as a single-center and cross-sectional study. Demographic characteristics (age, gender), diagnosis period, treatment status, presence of gastrointestinal symptoms, biochemical and hematological blood findings of the patients included in the study were recorded. According to the patients' anthropometric measurements, Gomez and Waterlow classification and Standard Deviation Score (SDS, Z score) were calculated. With these scorings, the prevalence of malnutrition was determined. Factors affecting the development of malnutrition were investigated. Results: Of the patients included in the study, 16 (34.8%) were female and 30 (65.2%) were male. The mean age was 8.5±5.0 years and the median age was 8 years. 73% of the patients were Turkish citizens and 27% were Syrian citizens. 59.8% of the patients had hematological tumors and 40.2% had solid tumors.