Acil servise başvuran üremik ensefalopatili hastalarda bilgisayarlı tomografi ile optik sinir kılıf çapı ölçümünün prognostik değerliliği
  1. Tez No: 820984
  2. Yazar: AYÇA ESRA BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Üremik ensefalopati, ciddi morbidite ve mortalite ile seyreden durumlardan biri olup, acil servislere sık başvuru nedenleri arasındadır. Üremik ensefalopatinin kliniği değişkendir, müdahale edilmediği zaman ilerleyicidir. Hastaların mortalite ve morbiditesini arttırır bu nedenle üremik ensefalopati tanısının erken koyulması önemlidir. Hastalığın prognozunu erken öngörmek amacıyla optik sinir kılıf çapı ölçümü kullanılabilir. Üremik ensefalopati ile optik sinir kılıf çapı arasındaki ilişkinin araştırıldığı bu çalışmanın amacı üremik ensefalopati saptanan hastaların tanı ve tedavisinde optik sinir kılıf çapı ölçümünün prognostik değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yetişkin Acil Servisi'ne 1 Temmuz 2022 ile 1 Nisan 2023 tarihleri arasında başvuran ve şikayetleri arasında bilinç bulanıklığı mevcut olan ve son tanı olarak üremik ensefalopati saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Tek merkezli prospektif ve gözlemsel yapılan çalışmamızda çalışma evrenimizi 31 hasta oluşturdu. BT ölçümleri; hasta sırt üstü yatarken GE Optima CT660 128 Slice cihazı kullanılarak yapıldı. Extreme TELETIP Sistemi üzerinden extreme XDS uygulaması kullanılarak kör bir radyolog tarafından ölçüm yapıldı. BT görüntülerinde optik sinir kılıf çapı, göz küresinin 3 mm distalinden ölçüldü sağ ve sol optik sinir kılıf çapının ortalaması alındı. Ölçülen değerler kaydedildi ve erişkinlerdeki patolojik optik sinir kılıf çapı sınır değeri olarak kabul edilen 5 mm ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Uremic encephalopathy is one of the conditions with severe morbidity and mortality and is among the frequent reasons for admission to emergency services. The uremic encephalopathy is clinically variable; it is progressive when not treated. It increases the mortality and morbidity of patients; therefore, early diagnosis of uremic encephalopathy is essential. Optic nerve sheath diameter measurement can be used to predict the prognosis of the disease early. The aim of this study, which investigated the relationship between uremic encephalopathy and optic nerve sheath diameter, was to investigate the prognostic value of optic nerve sheath diameter measurement in the diagnosis and treatment of patients with uremic encephalopathy. Materials and Methods: Patients who attended the Adult Emergency Service of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between July 1, 2022 and April 1, 2023, whose complaints included blurred consciousness and their final diagnosis was uremic encephalopathy, were included in the study. In our single-centre prospective and observational study, the study population consisted of 31 patients. CT measurements were performed using the GE Optima CT660 128 Slice device while the patients were lying on their backs. Measurements were made by a blinded radiologist using the extreme XDS application on the Extreme TELETIP System. On CT images, ONSD was measured 3 mm distal to the eyeball, and the average of the right and left ONSD was taken. Measured values were recorded and compared with 5 mm - accepted as the adult pathological ONSD breakpoint.