The impact of customer equity on the online customer repurchase intention: an empirical study on amazon and trendyol online shopping stores (Turkish online customers)
Müşteri sermayesinin online müşteri tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisi: amazon ve trendyol online alışveriş mağazaları (Türkiye online müşterileri) üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 821197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, müşteri öz sermayesinin boyutları (değer, marka ve ilişki denkliği) üzerinden yeniden satın alma niyeti üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır ve bu çalışma aynı zamanda tüketicilerin gözünde Amazon ve Trendyol çevrimiçi alışveriş mağazası arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını bulmaya çalışmaktadır. Müşteri sermayesi kapsamındaki çevrimiçi müşteriler ve bunun yeniden satın alma niyeti üzerindeki etkisi. Bu tez çalışmamızın iki faktörü arasındaki ilişkiyi anket yoluyla yapılandırmak için nicel yaklaşıma dayanmaktadır ve değişkenleri ölçmek için beş likert ölçeği kullanacaktır. Bu tezin hipotezini test etmek için korelasyon ve regresyon analizi kullanılmış, sonuçlar Amazon ve Trendyol online alışveriş mağazaları için algılanan öz sermaye ve müşteri satın alma niyetinin pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to investigate the impact of customer equity through its dimensions (value, brand and relationship equity) on the repurchase intent, and this study also seeks to find out if there are differences between the Amazon and Trendyol online shopping store in the eyes of the online customers from the scope of the custumer equity and its impact on the repurchase intention. This thesis depended on the quantitative approach to configure out the relation between the two factors of our study through the questionnaire and it will use five likert scales to measure the variables. Correlation and regression analysis has been employed to test the hypothesis of this thesis; the results indicated that there is a positive and significant impact of perceived equity and customer purchase intention for the Amazon and Trendyol online shopping stores.