Üniversite öğrencilerinde gelecek algısı ve depresyon düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perception of the future and depression levels in university students
  1. Tez No: 821208
  2. Yazar: LEYLA KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde gelecek algısının depresyon üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, gelecek algısı ve depresyon düzeyinin üniversite öğrencilerinin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi de hedeflenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam eden ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 385 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada demografik soruların yanı sıra Gelecek Zaman Algısı Ölçeği ve Beck Depresyon Envanterini içeren bir anket formu kullanılarak birincil veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPPS 25 programıyla analiz edilmiştir. Analizler kapsamında, frekans analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, tanımlayıcı istatistiksel analiz, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda gelecek algısının depresyon üzerinde negatif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında kadın katılımcıların depresyon düzeylerinin erkek katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan, gelecek algısı ve depresyon düzeylerinin katılımcıların yaşlarına, eğitim durumlarına, ailelerinin gelir durumlarına, kardeş sayılarına ve aile ile yaşama durumlarına göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of future perception on depression in university students. Additionally, it was aimed to investigate whether there were significant differences in future perception and depression levels according to demographic characteristics of university students. The research was conducted in relational scanning model. The sample of the study consisted of 385 students attending associate, undergraduate, and graduate programs in Istanbul, selected using convenience sampling. Primary data was collected using a questionnaire form containing demographic questions, the Future Time Perspective Scale, and the Beck Depression Inventory. The data obtained was analyzed using the SPSS 25 program. Frequency analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, descriptive statistical analysis, correlation analysis, regression analysis, t-test, and ANOVA analysis were performed in the analysis. As a result of the analysis, it was determined that future perception had a negative and significant effect on depression. In addition, it was determined that the depression levels of female participants were significantly higher than those of male participants. On the other hand, it was observed that there were no significant differences in future perception and depression levels according to participants' age, educational status, family income status, number of siblings, and living situation with their family.