The effects of climate change on financial markets
Finansal piyasalarda iklim değişikliğinin etkisi
- Tez No: 821209
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜYE TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İklim değişikliği ve finansal piyasalar arasında kritik bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmada, iklim değişikliğinin tarım, bankacılık, yatırım ve sigorta sektörleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla sıcaklık değişim değerleri kullanılmıştır. Çalışmada, BIST'te yer alan tarım, bankacılık, yatırım ve sigorta endeksi ve sıcaklık değişimleri arasındaki ilişki regresyon analizi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar iklim değişikliğinin farklı sektörler üzerinde farklı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Tarım sektörü sıcaklık değişimlerine daha duyarlı olurken, bankacılık ve yatırım sektörleri üzerindeki etkisi daha sınırlı olabilmektedir.Bu sonuçlar özellikle sıcaklık değişimlerinin tarım sektörünün finansal performansı üzerinde doğrudan ve önemli bir etkisi olduğunu ve iklim değişikliğinin finansal piyasalar ve özellikle tarım sektörü üzerindeki potansiyel etkilerine dair geniş bir anlayış sağladığını göstermektedir. Sigorta sektörü ise iklim değişikliğinden etkilenebilmekte ve sıcaklık artışları sigorta endekslerindeki değişimleri tetikleyebilmektedir. Bu sonuçlar, iklim değişikliğinin finansal sektörlerin performansı ve risk yönetimi üzerinde önemli bir faktör olduğunu vurgulamaktadır. Bu bağlamda, iklim değişikliğiyle mücadele eden politika ve stratejilerin, finansal piyasalarda istikrarı ve sürdürülebilirliği desteklemeye odaklanması gerektiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
There is a critical relationship between climate change and financial markets. In this study, temperature change values are used to examine the impact of climate change on agriculture, banking, investment, and insurance sectors. The study determines the relationship between temperature changes and agriculture, banking, investment, and insurance indices in BIST by regression analysis. The results show that climate change has different impacts on different sectors. While the agricultural sector is more sensitive to temperature changes, its impact on the banking and investment sectors may be more limited. These results suggest that temperature changes directly and significantly impact the financial performance of the agricultural sector and provide a broad understanding of the potential impacts of climate change on financial markets and the agricultural sector. In addition, the insurance sector can be affected by climate change, and temperature increases can trigger changes in insurance indices. These results emphasize that climate change is an essential factor in financial sector performance and risk management. In this context, policies and strategies to combat climate change should focus on promoting stability and sustainability in financial markets.