Öğrencilerin öz-düzenleme stratejileri, motivasyonel inançları ve İngilizceye yönelik tutumları ile İngilizce akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between students' English academic success with their self regulated strategies, motivational beliefs and attitude towards English
- Tez No: 821268
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BAŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin öz- düzenleme stratejileri, motivasyonel inançları ile İngilizce'ye yönelik tutumlarının İngilizce akademik başarılarını anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını incelemektir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve Manisa ili Salihli ilçesinde yer alan dört faklı türde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tüm sınıf düzeylerinde öğrenim gören toplam 2858 öğrenci araştırma evrenini oluşturmuştur. Örneklem içinde her bir okul kontenjanının yüzde 30'u seçkisiz yöntem ile seçilerek 958 öğrenci belirlenmiştir ve uygun veriler 812 öğrenciden elde edilmiştir. Araştırmada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin öz-düzenleme stratejileri ve motivasyonel inançlarına ilişkin verileri toplamak için“Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği”, bu öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarına ilişkin veriler için ise“İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca İngilizce başarı göstergesi olarak bahar dönemi sonu ortalama puanları kullanılmıştır. Veri analizinde, ortalama, standart sapma, frekans dağılımları, basıklık ve çarpıklık değerleri, t-testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, İngilizce başarısını öz-düzenleme stratejileri, motivasyonel inançlar ve İngilizce dersine yönelik tutumun birlikte anlamlı bir şekilde yordadığı saptanmıştır. Bu üç değişken birlikte İngilizce akademik başarısındaki varyansın %24,1'ini açıklamaktadır. Ayrıca İngilizce akademik başarıyı açıklamada sırayla en güçlü öz yeterlilik (t=5,454; p>0,001), sınav kaygısı (t=4,309; p>0,001), ilgi (t=3,345; p>0,001) ve önem (t=2,623; p>0,01) değişkenlerinin anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether Vocational and Technical Anatolian High School students' self-regulation strategies, motivational beliefs and attitudes towards English significantly predict their English academic achievement. Correlational survey model was used in this study and the population of research consisted of 2858 students attending all grade levels in four different types of Vocational and Technical Anatolian High School in Salihli district of Manisa province. A total of 958 students were randomly selected by 30 per cent of the number of students from each school and appropriate data were obtained from 812 students. In the study, the“Motivational Strategies for Learning Scale”was used to collect data on the self-regulation strategies and motivational beliefs of Vocational and Technical Anatolian High School students, and the“Attitude Towards English Course Scale”was used to obtain data on these students' attitudes towards English course. In addition, students' grade points average was used as English class acheievement. In data analysis, mean, standard deviation, frequency distributions, kurtosis and skewness values, t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and linear regression analysis were done. According to the findings of the study, self-regulation strategies, motivational beliefs and attitude towards English course were found to predict English achievement significantly. Together these three variables explain 24.1% of the variance in English academic achievement. In addition, The strongest effect of self-efficacy (t=5,454; p>0,001), followed by test anxiety (t=4,309; p>0,001), interest (t=3,345; p>0,001) and importance (t=2,623; p>0,01) variables were found to have a more significant effect in explaining academic achievement in English.