7. sınıf fen bilimleri dersi kuvvet ve enerji ünitesinde robotik kodlama uygulamalarının kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve fen bilimleri dersi katılımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the using robotic coding applications in the force and energy unit of the 7th grade science course on the students' academic achievement and engagement in science class
- Tez No: 821324
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma 7. Sınıf kuvvet ve enerji ünitesinde robotik kodlama uygulamalarının kullanımın öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarısına ve fen bilimleri dersi öğrenci katılımına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim- öğretim yılında Kütahya ilinde bulunan bir ortaokulda öğrenim görmekte olan, toplam 58 7. Sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. 29 öğrenciden oluşan deney grubunda“Kuvvet ve Enerji”ünitesinin öğretiminde ders kitabı etkinlikleri ve robotik kodlama etkinlikleri kullanılmıştır. 29 öğrenciden oluşan kontrol grubunda sadece ders kitabı etkinlikleri yer almıştır. Araştırmada robotik kodlama uygulamalarının akademik başarıya ve derse katılıma etkisini incelemek için her iki gruba da ön test ve son test olarak“Kuvvet, İş ve Enerji Ünitesi Başarı Testi”ve“Öğrenci Katılım Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinden elde edilen bulgulara göre, fen bilimleri derslerinde ders kitabı etkinlikleriyle birlikte robotik kodlama uygulamalarının kullanılmasının deney grubunun akademik başarı düzeyini artırmada oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrenci katılımı üzerinde ise uygulamanın bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Robotik kodlamanın fen bilimleri derslerinin farklı ünitelerinde ve diğer derslerde uygulanması, kodlamanın öğrenilmesini ve başarı düzeylerinin artırılmasını sağlamak için eğitimciler için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of using robotic coding applications in the force and energy unit of the 7th grade science course on students' the academic achievement and engagement. The study was carried out with a total of 58 students studying in the 7th grade in a secondary school in the province of Kütahya in the 2021-2022 academic year. In the experimental group with 29 students the textbook activities and robotic coding activities were used to teach the“Force and Energy”unit. In the control group consisting of 29 students only textbook activities were used. In the study,“Force, Work and Energy Unit Achievement Test”and“Engagement Questionnaire”were applied to both groups as a pre-test and posttest to examine the effect of robotic coding applications on academic achievement and student engagement. The findings obtained from the statistical analysis of the data revealed that the use of robotic coding applications in science lessons together with textbook activities was quite effective in increasing the academic achievement level of the experimental group. It has been determined that there is no effect of its appearance on student engagement. The application of robotic coding in different units of science courses and other courses can be beneficial for educators both to teach coding and to increase success levels.