Kavram karikatürleri kullanımının 8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma konusuna yönelik tutumlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of using concept cartoons on 8th grade students' attitudes towards sustainable development and academic achievement
  1. Tez No: 821325
  2. Yazar: İREM ÖZMODANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı kavram karikatürlerinin“Sürdürülebilir Kalkınma”konusunun öğretiminde kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumlarına etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde 8. sınıfa devam eden 42 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel analiz yöntemine göre kontrol ve deney grubunun bulunduğu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Aydin (2018) tarafından geliştirilen“Lise Öğrencilerinin Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Kalkınma Başarı Testi”kullanılmıştır. 22 deney grubu öğrencisi ile“Sürdürülebilir Kalkınma”konusu kavram karikatürleri ile desteklenerek; 20 kontrol grubu öğrencisi ile ise“Sürdürülebilir Kalkınma”konusu mevcut Fen bilimleri Dersi Öğretim Programı ile işlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS 29.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda kontrol grubunda yer alan öğrencilerin son test başarı istatistiksel olarak anlamlı değildir. Deney grubunda yer alan öğrencilerin başarı son test puanlarının ortalaması ile başarı ön test puanlarının ortalaması arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Verilerin analizine göre öğretim kavram karikatürleri ile desteklendiğinde öğrencilerin akademik başarıları daha fazla artmaktadır. Deney grubunda tutum ön test puanlarının ortalaması ile tutum son test puanlarının ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Aynı şekilde kontrol grubunda tutum ön test puanlarının ortalaması ile tutum son test puanlarının ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular kavram karikatürlerinin akademik başarıyı arttırdığını ve sürdürülebilir kalkınmaya karşı tutuma olumlu anlamda katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonucunda kavram karikatürlerinin derslerde kullanılmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of using concept cartoons in teaching the subject of“Sustainable Development”on students' academic achievement and attitudes towards sustainable development. Quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was undertaken in the research. The sample of this research consists of 42 students attending the 8th grade of secondary school in the province of Ankara in the 2021-2022 academic year. In the research, a quasi-experimental design with control and experimental groups was applied according to the quantitative analysis method. The“Scale for Evaluating High School Students' Attitudes towards Sustainable Development”developed by Aydin (2018) and the“Sustainable Development Achievement Test”developed by the researcher were used as data collection tools. By supporting the subject of“Sustainable Development”with concept cartoons with 22 experimental group students; With 20 control group students, the subject of“Sustainable Development”was taught with the current Science Curriculum. The data obtained as a result of the research were analyzed using the IBM SPSS 29.0 package program. As a result of the analysis of the data, the average of the post-test achievement scores of the students in the control group is higher than the average of the pre-test success points, but the difference is not statistically significant. There is a statistically significant difference between the average of the achievement post-test scores of the students in the experimental group and the average of the achievement pre-test scores. According to the analysis of the data, the academic success of the students increases more when the teaching is supported with concept cartoons. There is a statistically significant difference between the average of the attitude pre-test scores and the attitude post-test scores in the experimental group. Likewise, there was a statistically significant difference between the average of the attitude pre-test scores and the attitude post-test scores in the control group. The findings obtained as a result of the research reveal that concept cartoons increase academic achievement and contribute positively to the attitude towards sustainable development. As a result of the study, suggestions were made regarding the use of concept cartoons in lessons.