Covid-19 hastalığında piropitozis mekanizması ve etki eden faktörler
Mechanism of pyroptosis and affecting factors in Covid-19 disease
  1. Tez No: 821423
  2. Yazar: DİCLE ADIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Covid-19 hastalığının bir hücre ölüm mekanizması olan piroptozis ile ilişkisini incelemek amacıyla araştırma grupları arasında piropitozis ile ilişkili serum parametrelerini kıyaslayıp farklarını irdelemektir. Yöntem: Klinik araştırma niteliğindeki bu çalışma 2020-2022 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Pandemi servisinde yatan hastalar ve aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalar üzerinde yürütüldü. 28 Covid pozitif, 30 Covid şüpheli ve 30 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizler için SPSS 22,0 programı kullanıldı, uygun istatistiksel analizler kullanılarak ve anlamlılık düzeyi olarak p< 0.05 değeri kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya 48 (%54,5) kadın, 40 (%45,5) erkek olmak üzere toplam 88 katılımcı dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the relationship between Covid-19 disease and pyroptosis, which is a cell death mechanism, to compare the serum parameters associated with pyroptosis among research groups and examine their differences. Method: This clinical research study was conducted on patients hospitalized in the Pandemic Service of Harran University Faculty of Medicine and patients who applied to the family medicine outpatient clinic between 2020-2022. 28 Covid positive, 30 Covid suspected and 30 healthy people were included in the study. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis, and p< 0.05 was accepted as the level of significance using appropriate statistical analyzes. Findings: A total of 88 participants, 48 (54.5%) female and 40 (45.5%) male, were included in the study.