Nostratik dil teorisi
Nostratic language theory
  1. Tez No: 821424
  2. Yazar: SEITKAZY ABIBULLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BAYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca dünya üzerinde konuşulan dillerin nasıl ortaya çıktığını, başlangıçta nasıl olduğunu, ne gibi aşamalardan geçerek bugüne ulaştığını merak etmiş ve bilim insanları bu konuda çeşitli teoriler ortaya atmıştır. Son dönemlerde ilgi gören ve bilimsel olarak da bir temele oturtulan teorilerden biri Nostratik dil teorisidir.“Nostratik teori”ya da“Nostratik dil teorisi”dünyadaki tüm dillerin aynı kökenden, tek bir dilden kaynaklandığını, dolayısıyla bir büyük aile oluşturduğunu kabul eden bir dil teorisidir. Bugün gelinen aşamada Altay dilleri, Kartvel dilleri, Hint-Avrupa dilleri, Ural dilleri, Hami-Sami Dilleri ve Dravit dilleri Nostratik dil teorisi içinde değerlendirilmektedir. Teoriye göre bütün bu diller tek bir kök dilden ortaya çıkmıştır. Nostratik teoriye giden süreç karşılaştırmalı dil çalışmalarıyla başlamış, zamanla karşılaştırma yapılan diller genişledikçe teori bugün geldiği noktaya ulaşmıştır. Türk dilinin de içinde yer aldığı Altay dillerinin de teori içinde yer alması bizi ilgilendiren en önemli husustur. Başlangıçta ciddiye alınmayan, ancak günümüzde birçok bilim insanı tarafından kabul gören Nostratik teori üzerine çalışmalar Rusya ve ABD başta olmak üzere Batı dünyasında oldukça ilerlemiş durumdadır ve gelişmeye devam etmektedir. Buna karşın Türkiye'de konu üzerindeki çalışmalar son derece sınırlıdır. Bu bakımdan çalışmamız Türkiye bilim dünyasına konuyu tanıtmak ve teoriye dikkat çekmek amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, human beings have wondered how the languages spoken in the world emerged, how the were in the beginning, what kind of stages they have reached today, and scientists have put forward various theories on this subject. Nostratic language theory is one of the theories that has attracted attention recently and has been scientifically established.“Nostratic theory”or“Nostratic language theory”is a language theory that accepts that all languages in the world originate from one language, thus forming a large family. At this present stage, Altaic languages, Kartvelian languages, Indo-European languages, Uralic languages, Hami-Semitic languages and Dravidian languages are evaluated within the Nostratic language theory. According to the theory, all these languages emerged from one root language. The process leading to the Nostratic theory started with comparative language studies, and as the comparison languages expanded over time, the theory reached the point it has reached today. The most important issue that concerns us is that the Altaic languages, including the Turkish language, are also included in the theory. Studies on Nostratic theory, which was not taken seriously in the beginning but accepted by many scientists today, are quite advanced in the Western world, especially in Russia and the USA, and continue to depolop. On the other hand, studies on the subject in Turkey are extremely limited. In the respect, our study aims to introduce the subject to the Turkish scientific world and draw attention to the theory.