Ortaokul öğretmenlerinin öğretmen liderliği davranışları ile örgütsel mutlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between teacher leadership behaviours and organisational happiness of secondary school teachers
- Tez No: 821722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin öğretmen liderliği davranışları ve örgütsel mutlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştıma nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bakırköy ilçesine bağlı kamu okullarında görev yapan öğretmenler, örneklemini bu okullardaki 358 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Öğretmen Liderliği Ölçeği”ve“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde sosyal bilimler istatistik programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, verilerin ikili karşılaştırmaları için t-Testi, çoklu karşılaştırmaları için ANOVA; ilişki testleri için korelasyon testi yapılmıştır. Değişkenlerin etki düzeyini incelemek için regresyon testi yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda öğretmenlerin öğretmen liderliği ve örgütsel mutluluk düzeyinin yüksek olduğu sonucu bulunmuştur. Öğretmen liderliği ile örgütsel mutluluk arasında pozitif yönlü düşük bir ilişki olduğu, öğretmen liderliği puan ortalaması ile örgütsel mutluluk olumlu duygular alt boyutu puan ortalaması arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak, öğretmen liderliği ile örgütsel mutluluk olumsuz duygular alt boyutu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Öğretmen liderliği öğretmenlerin örgütsel mutluluklarının pozitif yönde anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between teacher leadership behaviours and organisational happiness of secondary school teachers. The research was designed in the relational survey model, one of the quantitive research designs. The study population of the research consisted of teachers working in state schools in Bakırköy district of İstanbul province in the 2021-2022 education year and the sample consisted of 358 teachers serving in these schools. The“Teacher Leadership Scale”and the“Organizational Happiness Scale”were used to collect the data. The social sciences statistics program was used in the analysis of the data. Descriptive statistics, t-Test for pairwise comparisons, ANOVA for multiple comparisons and correlation test for relationship tests were used to analyze the data. Regression tests were used to examine the effect of the variables. As a result of the analyzes, it was found that teachers' teacher leadership and organizational happiness levels were high. It was found that there was a low positive relationship between teacher relationship and organizational happiness and a low positive significant relationship between teacher leadership mean score and organizational happiness positive emotions sub-dimension mean score. However, it was determined that there was no significant relationship between teacher leadership and the negative emotions sub-dimension of organizational happiness. It has been concluded that teacher leadership significantly affects teachers' organizational happiness in a positive way.