Prediyabet ve tip 2 diyabet gelişiminde serum mots-c düzeylerinin egzersiz, beslenme ve metabolik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of serum mots-c regulations withexercise, nutrition and metabolic parameters in the development ofprediabetity and type 2 diabetes
- Tez No: 821764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Diyabet, yetersiz insülin sekresyonu ya da insülin direnciyle gelişen hiperglisemi durumudur. MOTS-c, mitokondriyal DNA'daki 12S rRNA'dan kodlanan ve 12S rRna-tip c'nin mitokondriyal açık okuma çerçevesi olarak adlandırılan mitokondriyal türevli bir peptittir. MOTS-c'nin insülin duyarlılığı, glukoz ve lipid homeostazisini düzenleyerek diyabetin ilerlemesinde koruyucu bir role sahip olduğu belirtilmektedir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda MOTS-c düzeylerinin diyabeti olmayan, prediyabetli ve diyabetli bireyler arasındaki değişimlerinin incelenmesi ve bu peptidin antropometrik ölçümler, fiziksel aktivite durumu, beslenme durumu ve rutin biyokimya sonuçlarıyla olan korelasyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada açlık kan glukozu
Özet (Çeviri)
Diabetes is a state of hyperglycemia caused by insufficient insulin secretion or insulin resistance. MOTS-c is a mitochondrial-derived peptide encoded from 12S rRNA in mitochondrial DNA and referred to as the mitochondrial open reading frame of 12S rRna-type c. MOTS-c has a protective role in the progression of diabetes by regulating insulin sensitivity, glucose and lipid homeostasis. Taking into consideration the aforementioned information, it was aimed to examine the changes in MOTS-c levels between individuals without diabetes, prediabetes and diabetes, and to evaluate the correlations of this peptide with anthropometric measurements, physical activity status, nutritional status and routine biochemistry results. In this study, individuals with fasting blood glucose