Design and analysis of a greener disposal system for energetic materials and munitions
Enerjik malzeme ve mühimmatlar için daha çevreci bir bertaraf sistemi tasarımı ve analizi
- Tez No: 821774
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tüm mühimmatların sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olması ve bu mühimmatların doğal yaşlanma süreci, yeni sistemlerin gelişmesi nedeniyle modası geçmiş olması, değişen gereksinimler nedeniyle fazlalık haline gelmesi veya uluslararası anlaşmalar nedeniyle yok edilmesi gerekliliği gibi çeşitli sebeplerle hizmet ömürlerine ulaşabilmesi nedeniyle, mühimmat yönetiminde demilitarizasyon giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Askeri mühimmat, piroteknik ve araç hava yastığı itici gazları, salınabilecek büyük miktarda depolanmış kimyasal enerji içeren enerjik malzemelere örnektir. Bu çalışmada, mevcut demilitarizasyon sürecinin gözden geçirilmesi, çevresel etkilerinin değerlendirilmesi, avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma öncelikle demontaj, enerjik malzemelerin çıkarılması ve imha aşamalarına odaklanmaktadır. Su ve patlayıcı karışımının çok fazlı akışı için Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizleri yapılmış ve farklı konfigürasyonlardaki akış davranışı incelenmiştir. Analiz sonuçları, bu konfigürasyonlarda enerjik malzemenin duyarlılığı dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Demilitarization is becoming more and more significant in management of the munitions since all munitions have a finite lifetime and these munitions can reach their service life for a variety of reasons such as; the process of natural aging, becoming obsolete due to the development of new systems, becoming surplus because of the changed requirements or requirement to be destroyed owing to international agreements. Military munitions, pyrotechnics, and vehicle airbag propellants are examples of energetic materials, which contain a large quantity of stored chemical energy that can be released. In this study, it has been aimed to review available demilitarization process, asses their environmental impact and identify their advantages and disadvantages. The study is primarily focus on disassembly, removal of energetics and destruction phases. Computational Fluid Dynamics (CFD) analyses has been carried out for the multiphase flow of the water-explosive slurry and flow behavior in different configurations has been investigated. Results of the analysis are discussed considering sensitivity of energetic material in these configurations.