Üniversite öğrencilerinin sanata yönelik tutumlarının yaşam doyumları ve duygu düzenlemeleri ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship of university students' attitudes towards art with life satisfaction and emotion regulation
  1. Tez No: 822003
  2. Yazar: BANU TÖRÜN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU PAMUKÇU KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu ve duygu düzenleme düzeylerinin sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve sanata yönelik tutumlarının yaşam doyumu ve duygu düzenleme düzeylerini yordayıp yordamadığını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde eğitim görmekte olan, 373 kadın, 236 erkek olmak üzere toplam 609 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında“Sanata İlişkin Görüşleri Belirleme Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız değişkenlerin (önem, hoşlanma), bağımlı değişkenleri (yaşam doyumu, bilişsel yeniden değerlendirme, bastırma) yordama derecesini belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, sanat dalına duyulan ilgi ve sanatsal faaliyetlerde bulunma durumu değişkenleri ile üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu ve duygu düzenleme düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı Tek Yönlü Varyans Analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu düzeylerinin cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği; sanat dalına duyulan ilgi ve sanatsal faaliyetlerde bulunma değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin bilişsel yeniden değerlendirme düzeylerinin sanat dalına duyulan ilgi ve sanatsal faaliyetlerde bulunma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülürken; cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Bastırma düzeyi ise cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; sanat dalına duyulan ilgi ve sanatsal faaliyetlerde bulunma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre hoşlanma değişkeninin yaşam doyumunu pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Önem değişkeninin yaşam doyumunu anlamlı düzeyde yordamadığı ancak yaşam doyumu ile pozitif yönde düşük düzeyde ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Önem ve hoşlanma değişkenlerinin bilişsel yeniden değerlendirme düzeyini pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Önem ve hoşlanma değişkenlerinin bastırma düzeyini anlamlı düzeyde yordamadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether the life satisfaction and emotion regulation levels of university students differ according to socio-demographic variables, and whether their attitudes towards art predict the levels of life satisfaction and emotion regulation. The study group of the research consisted of a total of 609 undergraduate students, 373 women and 236 men, who are studying at various faculties of Namik Kemal University in Tekirdağ in the 2021-2022 academic year. Within the scope of the research, the“Determinant Scale for Opinions about the Art”,“The Satisfaction with Life Scale”,“Emotion Regulation Scale”and“Personal Information Form”were used. In the study correlational survey research design is used. In the analysis of the data, multiple linear regression analysis was used to find out the degree of prediction of independent variables (enjoy of art, faith in importance of art) and dependent variables (life satisfaction, cognitive reappraisal, expressive suppression). Whether there is a significant difference between the variables of gender, socio-economic level, interest in art and the state of performing artistic activities, as well as the levels of life satisfaction and emotion regulation of university students was examined by a One-Way Variance Analysis. When the results were examined, it was found that the level of life satisfaction of university students differed significantly according to the variables of gender and socio-economic level; it was found that there was no significant difference according to the variables of interest in the branch of art and engaging in artistic activities. While it is seen that the cognitive reappraisal levels of university students show a significant difference according to the variables of interest in the branch of art and engaging in artistic activities; it was concluded that there was no significant difference according to gender and socio-economic level variables. While the level of expressive suppression shows a significant difference according to the variables of gender and socio-economic level; did not show a significant difference according to the variables of interest in the branch of art and engaging in artistic activities. It has been found that the enjof of art variable predicts life satisfaction in a positive direction and at a significant level. It has been concluded that the variable of believing in the importance of art does not predict life satisfaction at a meaningful level but has a positively low level of relationship with life satisfaction. It has been found that the variables of enjoy of art and faith in importance of art predict the level of cognitive reappraisal in a positive direction and at a significant level. It was obtained as a result that the variables of enjoy of art and faith in importance of art did not significantly predict the level of expressive suppression.