KPSS'ye hazırlanan öğretmen adaylarının öğrenme stilleri ile sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research on correlation between learning styles and exam anxiety of preservice teachers preparing for KPSS test
- Tez No: 356307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Eğitim hayatımızın ilk basamağından, hizmet öncesi alınan eğitime kadar hayatımızın hemen hemen her aşamasında sınavlar karışımıza çıkmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri öğretmen adayları için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) giriş sınavıdır. KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan tüm eğitim kurumlarında gerek sözleşmeli ve gerekse kadrolu olarak öğretmenlik yapacak olan tüm adayları kapsamaktadır. Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilirler. Sınav kaygısı, sınavın önemi, kişinin bu sınava ne kadar önem atfettiği ve kişinin kendi kişisel özelikleri ile ilintilidir. Araştırmanın amacı, Kamu Personeli Seçme Sınavına giren öğretmen adaylarının öğrenme stillerinin belirlemek ve öğrenme stilleri ile sınav kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma kapsamında İstanbul ilinde KPSS'ye hazırlanan 876 öğretmen adayına ulaşılmıştır. Öğretmen adayları için geliştirilen Öğrenme Stili Ölçeğinde toplam 49 madde yer almaktadır. Alt boyutlarında dağılım, görsel öğrenme stilinde 12 madde, işitsel öğrenme stilinde 14 madde, dokunsal öğrenme stilinde 11 madde, kinestetik öğrenme stilinde 12 maddeden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarına yapılan öğrenme stilleri ölçeği ve sınav kaygısı envanteri analiz edildiğinde erkeklerin görsel ve dokunsal öğrenme stiline kadınlara göre daha fazla yatkın oldukları, yine sanat alanı dışında, diğer alandan mezun öğretmen adaylarının görsel ve dokunsal öğretim sistemine yatkın oldukları, öğretmen adaylarının %77'sine yakınının bayan olduğu, öğretmen adaylarının %82'sinden fazlasının verimli ders çalışma ile ilgili bir eğitim alamadığı, kinestetik öğrenme stili artıkça öğretmen adaylarının sınav kaygısının %40 oranında düştüğü gibi sonuçlar bulunmuştur. Anahtar Kelimler: Öğrenme Stili, Sınav Kaygısı, Kamu Personeli Seçme Sınavı.
Özet (Çeviri)
We encounter exams from very first stage of our education to preservice education at nearly every stage of our lives. One of the most significant of them is Public Personnel Selection Exam (KPSS) for preservice teachers. The objective of this exam is to select those who will be appointed to public service fort he first time and this exam is applied to preselect those who will be appointed to positions in public in stitution swhich require in stitutional exam. Exam anxiety is related to the significance of an exam, how much a person attaches importance to it and his own personality traits. The aim of this study is to determine the learning styles of preservice teachers taking Public Personnel Selection Exam (KPSS) and the correlation between exam anxietyand their learning styles. In this study 876 preservice teachers preparing for KPSS have been reached in the province of İstanbul. There are totally 49 questions in Learning Style Scale developed for preservice teachers. Corresponding each sub category, there are 12 questions related to visualle arning style, 14 questions related to auditory learning style, 11 questions related to tactile learning styleand 12 questions related to kinesthetic learning style. When learning style scale and the inventory of exam anxiety applied to preservice teachers are analyzed, it has been found in the study that males are more prone to visual and tactile learning style than females, that preservice teachers graduating from other departments except for art departments are also prone to visual and tactile teaching style, that approximately 77% of preservice teachers are female, that more than 82% of preservice teachers cannot receive any education concerning effective study, that exam anxiety in preservice teachers decreases 40 % when kinesthetic learning style increases. KeyWords: Learning Style, Exam Anxiety, Public Personnel Selection Exam (KPSS)