Denetçi yükümlülüğünün muhasebe mesleğine ve ilgili örgütlere etkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The impact of the auditor responsibility on the accounting profession and related organizations: A research in Istanbul
  1. Tez No: 822198
  2. Yazar: AHMET TUĞAY ALTUNCEVAHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÜÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Eğer bir ülkede muhasebe ve denetim sistemi yoksa, o ülkenin sağlıklı bir muhasebe, hukuk sistemi ve tekniği bulunduğundan bahsedilemez. Muhasebe, kuruluşların ekonomik aktivitelerinin doğru ve tutarlı bir şekilde Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine uygun olarak kaydedilmesi gerektiği için önemlidir. Denetim ise, ekonomik olayların kayıtlarda doğru yansıtılıp yansıtılmadığını tarafsız olarak araştıran ve onaylayan bir süreçtir. Vergi kaçaklarının önlenmesi ve kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınması, ülkenin kalkınması açısından önemlidir ve bu ancak iyi işleyen muhasebe sistemi ve onun etkin bir şekilde denetlenmesi ile mümkündür. Bu işleyiş denetim mekanizmasına yükümlülükler ekleyerek daha işlevli bir hale getirilmiş olup günümüz şartlarında muhasebe mesleğine etkilerinden bahsetmek mümkün hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
If a country does not have an accounting and auditing system, it cannot have a sound accounting, legal system, and technique. Accounting is vital as the economic activities of organizations must be recorded accurately and consistently per Generally Accepted Accounting Principles. On the other hand, the audit is a process that impartially investigates and confirms whether economic events are accurately reflected in the records. Preventing tax evasion and controlling the informal economy is essential for the country's development, and this is only possible with a well-functioning accounting system and adequate supervision. This operation has been made more functional by adding obligations to the audit mechanism, and it has become possible to talk about its effects on the accounting profession in today's conditions.