Görsel sanatlar öğretmeni adaylarının uzaktan eğitim süreçlerinin öğretmenlik mesleği genel yeterlilikleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of visual arts teacher candidates' distance education processes in terms of teaching profession general competencies
- Tez No: 822199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; COVID-19'da zorunlu eğitime geçen Görsel Sanatlar öğretmeni adaylarının süreç boyunca aldıkları eğitimin öğretmenlik mesleği genel yeterliliklerine ulaşabilme açısından değerlendirilmesinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda eş zamanlı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Fırat Üniversitesi Resim-iş Eğitimi Bölümünde öğrenim gören (69), bir dönem önce mezun (34) olan toplamda 103 öğretmen adayı ve farklı yerlerde görev yapan 5 akademisyen oluşturmaktadır. Veri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan öğretmen adaylarına anket uygulaması yapılırken akademisyenler ile mülakatlar yürütülmüştür. Yapılan anket ve görüşmeler 2021-2022 yılı eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen akademisyenlerden sürece yönelik sağlıklı verilerin toplanılması için uzaktan eğitim sürecinde eğitim vermiş olmalarına dikkat edilmiştir. Akademisyenler ile yapılan görüşmeler sesli kayıt altına alınarak içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel bulguları olan öğretmen adaylarının argümanları ise IBM SPSS Statistics 22 programı ile CrossTab (Çapraz tablo) tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, uzaktan eğitim ile görsel sanatlar öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleği genel yeterliliklerine ulaşmaya yönelik olumsuz görüşte oldukları ve aldıkları akademik eğitim sürecinin kayıp olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarından ve akademisyenlerden alınan görüşlerin neticesinde çoğunluğun görsel sanatlar öğretmeni yetiştirilirken kullanılması gereken eğitim yönteminin yüz yüze eğitim olması gerektiği görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, ÖMGY'ne ulaşmada sorunlar yaşanılmasından dolayı görsel sanatlar öğretmeni yetiştirilirken uygulama alanları için yüz yüze eğitimin tercih edilmesi gerektiği ancak çağdaş eğitim modeline göre hareket edilebilmesi açısından hibrit eğitime yönelik toplumsal bilinç oluşturulması ve gerekli çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır .
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is; this study aims to examine the evaluation of visual arts teacher candidates who entered compulsory education during COVID-19 in terms of reaching the general qualifications of the teaching profession. For this purpose, a simultaneous mixed research design was used. The study group the research consists of 103 pre-service teachers (69), who graduated from the Department of Painting Education at Fırat University (34), and five academicians working in different places. To collect data, interviews were conducted with academicians while conducting a questionnaire to teacher candidates prepared by the researcher. The survey and interviews were conducted in the 2021-2022 academic year. To collect healthy data about the process from the academicians included in the research, attention was paid to the fact that they gave training in the distance education process. Interviews with academics were recorded by voice and analyzed by content analysis. The arguments of the prospective teachers, who were the study's quantitative findings, were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22 program and the CrossTab technique. The research determined that the visual arts teacher candidates with distance education had a negative view of reaching the general qualifications of the teaching profession, and they thought that the academic education process they received needed to be revised. In addition, as a result of the opinions received from pre-service teachers and academicians, it was concluded that most of them thought that the education method that should be used while training visual arts teachers should be face-to-face education. As a result of this research, it has been concluded that face-to-face education should be preferred for the application areas while raising visual arts teachers due to the problems in reaching the ÖMGY, but to act according to the contemporary education model, social awareness should be created for hybrid education and necessary studies should be done.