Mimari tasarım eğitiminde eleştirinin yeri
The place of criticism in architectural desing education
- Tez No: 822280
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE BURCU ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışma mimari tasarımın bir bileşeni olarak değerlendirilen eleştiri sürecini ve eleştirel sürecin tasarım eğitiminde barındırdığı potansiyelleri araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada mimarlık teorisi ve mimari eleştirinin özellikleri, mimarlık eğitimindeki tarihsel gelişimi, kullanım amaçları, araç ve yöntemlerle birlikte, ilişkili olduğu alanlar incelenecektir. Bu çalışma kapsamında ele alınan tarihsel zaman aralığı Klasikten Moderne geçiş süreci olarak belirlenmiştir. Böylelikle eleştirinin evrimi ve mimari tasarım eğitiminin evrimi için klasikle başlayan ve modernle biten bir rota çizilmiştir. Eleştirinin bu süreç içinde oynadığı rol ortaya konmuş olup mimarlıkta eleştirinin yeri sorunsalı bu bağlamda irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the criticism process, which is considered as a component of architectural design, and the potentials of the critical process in design education. In this study, the features of architectural theory and architectural criticism, its historical development in architectural education, purposes of use, tools and methods, as well as related fields will be examined. The historical time period covered in this study has been determined as the transition period from Classical to Modern. Thus, for the evolution of criticism and the evolution of architectural design education, a route that starts with the classical and ends with the modern has been drawn. The role of criticism in this process has been revealed and the problematic of the place of criticism in architecture has been examined in this context.