An investigation of the relationship between EFL teachers' engagement levels and their social- emotional competencies
İngilizce öğretmenlerinin işle bütünleşme seviyeleri ile sosyal duygusal yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi incelemek
  1. Tez No: 822279
  2. Yazar: TUĞBA ULUCAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretiminde öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyleri ile sosyal-duygusal yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin isle bütünleşme düzeylerinde ve sosyal-duygusal yeterliliklerinde cinsiyetleri, okul türleri ve deneyim yılları gibi demografik özelliklerine dayalı olarak önemli farklılıklar olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmanın deseni tarama yöntemine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın örneklemini Kırşehir'de görev yapan 120 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin analizi SPSS istatistiksel yazılımı kullanılarak yapıldı ve sonuçlar tablo, şekil ve metin olarak sunuldu. Bu çalışmada, verileri analiz etmek için hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistikler kullanılmıştır. Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin çoğunluğunun sınıfta orta ila yüksek düzeyde işle bütünleştiği ve yeterli sosyal-duygusal yeterlilikler geliştirdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çalışma aynı zamanda cinsiyetin sosyal-duygusal yeterlilikler üzerinde önemli bir etkisi olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda öğretmenlerin cinsiyetinin sosyal-duygusal yeterliliklerinin gelişmesinde rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, okul türü ve kıdemin öğretmenlerin işle bütünleşmeleri ve sosyal-duygusal yeterlikler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the correlation between teacher engagement levels and social-emotional competencies in EFL (English as a Foreign Language) teaching. This study also aimed to investigate whether there are significant differences in English language teachers' engagement levels and social-emotional competencies depending on their demographic characteristics such as gender, school type and years of experience. The Research design of the study was based on the survey method. The research sample constituted of 120 Turkish EFL teachers working in Kırşehir. Our data analysis was carried out using the statistical software of SPSS, and the results were presented in tables, figures, and text. In this study, both descriptive and inferential statistics were used to analyze the data. The findings indicated that the majority of EFL teachers showed moderate to high levels of engagement in the classroom and developed adequate social-emotional competencies. The results of this study also uncovered that EFL teachers' social-emotional competencies significantly differ by gender. Teachers' gender was found to play a role in the development of their social-emotional competencies. Besides, teacher engagement and social-emotional competencies were not found to differ significantly by school type and years of experience.