Batı Afrika ülkeleri muhasebe sistemi ile uluslararası muhasebe standartları ve Türkiye karşılaştırması
A comparison of West Africa countries accounting system and international accounting standards and Turkey
  1. Tez No: 822298
  2. Yazar: FATİMATA ZAHARA OUSMANE ISSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tezin amacı, Batı Afrika ve Türkiye'deki OHADA üyesi ülkelerin muhasebe sistemlerini incelemekte ve uluslararası muhasebe standartları ile farklılıklarını ve benzerliklerini tanımlamaktadır. Küreselleşme ve uluslararası ticaret çağında, muhasebe sistemlerinin ortak standartlara uyması gerekmektedir. Türkiye UMS/UFRS kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Türk, uluslararası ve OHADA muhasebe sistemleri arasında ticari belgeler, KDV oranları ve vergi mevzuatı açısından önemli farklılıklar bulunmaktadır. Sermaye piyasası kanunlarında da farklılıklar vardır. Bu sistemler arasındaki farklılıklar şirketler için önemli vergisel sonuçlar doğurmaktadır. OHADA üyesi ülkelerde tek tip muhasebe standartlarının getirilmesi ve IAS/IFRS'ye bağlılık umut verici bir hedeftir, ancak özellikle Afrika'daki küçük işletmelerin kendine özgü ekonomik ve kültürel ortamına uygulanabilirlik konusunda soru işaretleri yaratmaktadır. Bazı SYSCOHADA standartlarının, yürürlüğe girmelerinin üzerinden on yıldan fazla bir süre geçtikten sonra güncellendiği ve bu durumun geçerliliklerini sorgulattığı unutulmamalıdır. Küreselleşme çağında, dünya çapında kamu muhasebe sistemlerinin standartlaştırılması umut verici bir projedir ve Türkiye ile Afrika arasındaki değişimler özellikle cesaret vericidir. Ancak bu hedefe ulaşılabilmesi için hala çözülmesi gereken sorunlar vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the accounting systems of OHADA member countries in West Africa and Turkey and identify their differences and similarities with international accounting standards. In the era of globalization and international trade, accounting systems need to conform to common standards. Turkey has made the use of IAS/IFRS mandatory. There are significant differences between Turkish, international and OHADA accounting systems in terms of commercial documents, VAT rates and tax legislation. There are also differences in capital market laws. Differences between these systems have significant tax consequences for companies. The introduction of uniform accounting standards and adherence to IAS/IFRS in OHADA member countries is a promising goal, but raises questions about applicability to the unique economic and cultural environment of small businesses, particularly in Africa. It should be noted that some SYSCOHADA standards have been updated more than a decade after they came into force, calling into question their validity. In an era of globalization, the standardization of public accounting systems worldwide is a promising project, and the exchanges between Turkey and Africa are particularly encouraging. However, there are still problems to be solved before this goal can be achieved.