7. sınıf hücre ve bölünmeler ünitesinde ters yüz sınıf uygulamalarının öğrenci başarısı ve tutumlarına etkisi
The impact of flipped classroom practices on student achievement and attitudes in the cells and divisions unit for 7th grade
  1. Tez No: 949629
  2. Yazar: ZEHRA KANAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf fen bilimleri dersi“Hücre ve Bölünmeler”ünitesi kapsamında uygulanan Ters Yüz Sınıf modelinin öğrencilerin akademik başarıları ve fen bilimlerine yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Siirt ili merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 68 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna EBA ve Edpuzzle gibi çevrim içi öğrenme araçlarıyla desteklenen Ters Yüz Sınıf modeli uygulanırken, kontrol grubuna Millî Eğitim Bakanlığı'nın öngördüğü mevcut öğretim yöntemiyle ders işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Hücre ve Bölünmeler Akademik Başarı Testi”ile“Fen Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 27.0 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiş; bağımlı ve bağımsız örneklem t-testi ile korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, deney grubunda yer alan öğrencilerin hem akademik başarılarında hem de fen bilimlerine yönelik tutumlarında anlamlı düzeyde artış gözlenmiştir. Özellikle“Fen Bilimlerinde Kullanılan Yöntemlere Yönelik Tutum”,“Günlük Yaşamla İlişkili Tutum”ve“Fen Bilimleri İçeriğine Yönelik Görüşler”alt boyutlarında kayda değer gelişmeler elde edilmiştir. Buna karşın, kontrol grubunda tutum ve başarı düzeylerinde anlamlı bir değişim tespit edilememiştir. Elde edilen sonuçlar, Ters Yüz Sınıf modelinin fen öğretiminde etkili bir yöntem olduğunu ve öğrencilerin hem başarı hem de tutum düzeylerini geliştirmede önemli katkılar sağladığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, teknolojik araçlarla desteklenen öğrenci merkezli öğretim yaklaşımlarının sınıf içi uygulamalarda yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of the Flipped Classroom model on students' academic achievement and attitudes toward science within the scope of the 7th grade“Cell and Division”unit. The research was conducted with a total of 68 students enrolled in a public middle school located in the city center of Siirt during the 2023–2024 academic year. A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was employed. While the experimental group was instructed using the Flipped Classroom model supported by online learning tools such as EBA and Edpuzzle, the control group received instruction through the conventional teaching methods prescribed by the Ministry of National Education. Data were collected using the“Cell and Division Academic Achievement Test”and the“Science Attitude Scale.”The collected data were analyzed using the SPSS 27.0 statistical software package; paired-samples and independent-samples t-tests as well as correlation analyses were applied. According to the findings, the students in the experimental group showed significant improvement in both academic achievement and attitudes toward science. Notable gains were observed particularly in sub-dimensions such as“Attitudes Toward Scientific Methods,”“Attitudes Toward the Relationship Between Science and Daily Life,”and“Opinions on Science Content.”In contrast, no significant changes were identified in the control group's levels of achievement and attitudes. The results demonstrate that the Flipped Classroom model is an effective instructional method in science education and contributes significantly to the development of students' academic performance and attitudes. Accordingly, it is recommended that student-centered instructional approaches supported by technological tools be more widely implemented in classroom settings.