Bilim ve sanat merkezlerinde sosyal bilimler öğretmenlerinin özel yetenekli öğrencilerin eğitimine ilişkin görüşleri
Opinions of social sciences teachers on the education of special talent students in science and art centers
- Tez No: 893085
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özel yetenekli bireyler toplumların gelişme ve ilerlemelerinde önemli katkılar sağlamaktadırlar. Özel yetenekli çocukların eğitimi noktasında öğretmenler en önemli bileşenlerden biridir. Bu bağlamda Sosyal Bilimler alanındaki öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde varsa eksikliklerin ortaya çıkarılması, giderilmesi ve getirilmek istenilen yeniliklerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine dayanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu İzmir ilinde bulunan Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev alan 16 Sosyal Bilim Öğretmeni (4 sosyal bilgiler, 4 tarih, 4 coğrafya, 4 felsefe) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında öğretmenler özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinde öğretmen yeterliklerine, uygulanan etkinliklere, kullanılan materyallere ve velilerin rollerine yönelik olumlu ve olumsuz görüşlerini belirtmişlerdir. Özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinde görev alan Sosyal Bilimler Öğretmenlerinde bulunması gereken niteliklerin okuma-araştırma, eğitim-öğretim ve kişisel nitelikler olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlerin öğrencilerin eğitiminde en çok tartışmaya dayalı ve öğrenci merkezli etkinlikler uyguladığı ve öğrencilerin eğitimine yönelik materyallerin az olduğu, öğrencilerin eğitiminde velilerin destekleyici olması, yönlendirmeci olmaması gerektiği ifade edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda Bilim ve Sanat Merkezleri'nin eğitim kalitesinin arttırılmasını ve özel yetenekli öğrencilerin potansiyellerini daha iyi şekilde geliştirmelerini hedefleyen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gifted individuals contribute significantly to the development and advancement of societies. Teachers are one of the most critical components in the education of gifted children. In this context, identifying the deficiencies, addressing them, and determining the innovations to be introduced in the education of gifted students, based on the views of Social Sciences teachers, is of great importance. This research is based on the case study design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 16 Social Sciences Teachers (4 social studies, 4 history, 4 geography, 4 philosophy) working in Science and Art Centers in the İzmir province. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. Within the scope of the research, teachers expressed their positive and negative views on teacher competencies, activities implemented, materials used, and the role of parents in the education of gifted students. Teachers indicated that the qualifications necessary for Social Sciences Teachers involved in the education of gifted students include reading and research, teaching competencies, and personal qualities. It was also stated that teachers most often applied discussion-based and student-centered activities, that there were limited materials for students' education, and that parents should be supportive but not directive in their children's education. Based on the research results, recommendations were made to improve the educational quality of Science and Art Centers and to better develop the potential of gifted students.