Grupla psikolojik danışma yoluyla benlik saygısısının geliştirilmesi
Self-esteem and vocational self-esteem enhancement through group counseling
- Tez No: 82259
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
163 ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının benlik saygısını ve mesleki benlik saygısını geliştirmeye yönelik bir program hazırlamak ve bu programın etkililiğini bir grupla psikolojik danışma çalışması ile sınamaktır. Aynı zamanda bu araştırmada kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan benlik saygısı ve mesleki benlik saygısı ölçeklerinin geliştirilmesi de asıl amaca hizmet eden alt amaçlar olarak kabul edilmiştir. Bu amaçla benlik saygısını ve mesleki benlik saygısını geliştirmeye yönelik on oturumluk bir programın yaraşıra; benlik saygısı ve mesleki benlik saygısı ölçekleri geliştirilmiştir. Bu araştırma, iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşama, pilot çalışmayı; ikinci aşama asıl uygulamayı içermektedir. Uygulamaların tamamı, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırma süreci, Kasım 1996 ile Haziran 1998 arasım kapsamaktadır. Bu araştırmanın tez çalışması olarak yazılması, Şubat 1999 'da tamamlanmıştır. ölçeklerin geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları tamamlandıktan sonra programın pilot uygulaması için öğrenci seçmek amacıyla ölçekler, üçüncü sınıf öğrencilerine uygulanmıştır, ölçeklerin uygulanmasından sonra 22 üçüncü sınıf öğrencisi yansız olarak seçilmiş, yansız olarak deney ve kontrol grubuna atanmış ve grupların denk olduğu istatistiksel olarak test edilmiştir. Deney grubundaki 1 1 öğrenci ile 10 oturum süren grupla psikolojik danışma çalışması yapılmış; kontrol grubuna ise herhangi bir işlemde bulunulmamıştır. Pilot çalışmaya ilişkin bulguları şu şekilde özetleyebiliriz: 1. Deney grubunun öntest benlik saygısı puanlan ile sontest benlik saygısı puanlan arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık vardır. Kontrol grubu için böyle bir farklılık söz konusu değildir.164 2.Deney grubunun öntest mesleki benlik saygısı puanlan ile sontest mesleki benlik saygısı puanlan arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık vardır. Kontrol grubu için böyle bir farklılık söz konusu değildir. 3. Deney grubunun sontest benlik saygısı puanlan ile kontrol grubunun sontest benlik saygısı puanlan arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 4.Deney grubunun sontest mesleki benlik saygısı puanlan ile kontrol grubunun sontest mesleki benlik saygısı puanlan arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 5. Deney grubunun öntest benlik saygısı puanlan ile öntest mesleki benlik saygısı puanlan arasında anlamlı bir ilişki yokken; sontest benlik saygısı puanlan ile sontest mesleki benlik saygısı puanlan arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Fakat öntestteki ilişki katsayısı ile sontestteki ilişki katsayısı arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Grup çalışmasından elde edilen nicel ve nitel veriler ışığında program yeniden gözden geçirilmiş ve programın kullanılabilir olduğuna karar verilmiştir. Programın asıl uygulaması için ölçekler, birinci sınıf öğrencilerine uygulanmış ve yansız olarak 26 öğrenci seçilmiştir. Bu öğrenciler yine yansız olarak deney ve kontrol grubuna atanmışlardır. Grupların denk olduğu istatistiksel olarak test edilmiştir. Deney grubundaki 13 öğrenciden ikisi oturumlar devam ederken ayrılmıştır. Böylece kalan 11 öğrenci ile 10 oturum sûren grupla psikolojik danışma çalışması yapılmış; kontrol grubuna ise herhangi bir işlemde bulunulmamıştır. Uygulamaya ilişkin bulguları şu şekilde özetleyebiliriz: 1 Deney grubunun öntest benlik saygısı puanlan ile sontest benlik saygısı puanlan arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık vardır. Kontrol grubu için böyle bir farklılık söz konusu değildir.165 2.Deney grubunun öntest mesleki benlik saygısı puanlan ile sontest mesleki benlik saygısı puanlan arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık vardır. Kontrol grubu için böyle bir farklılık söz konusu değildir. 3. Deney grubunun sontest benlik saygısı puanlan ile kontrol grubunun sontest benlik saygısı puanlan arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 4.Deney grubunun sontest mesleki benlik saygısı puanlan ile kontrol grubunun sontest mesleki benlik saygısı puanlan arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 5. Deney grubunun öntest benlik saygısı puanlan ile öntest mesleki benlik saygısı puanlan arasında anlamlı bir ilişki yokken; sontest benlik saygısı puanlan ile sontest mesleki benlik saygısı puanlan arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Fakat öntestteki ilişki katsayısı ile sontestteki ilişki katsayısı arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Her iki grup çalışmasından elde edilen bulgular ışığında yorumlar yapılmış ve programın, benlik saygısı ve mesleki benlik saygısı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, teori ve pratikte yararlı olabileceği düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
166 ABSTRACT The aim of this research is to prepare a program which improves self- esteem and vocational self-esteem of teacher candidates and to examine the effectiveness of this program in group counseling. For the purpose of reaching the aim mentioned above developing of a self-esteem scale and a vocational self- esteem scale are considered to be subgoals of this research. For this purpose“Self-Esteem Scale”(SE) and“Vocational Self-Esteem Scale”(VSE) were developed and a ten-session-group counseling program was held. This research was done in two main phases. The first phase covers the pilot study and the second covers the real application. The scales and group counseling were administered to the students of Faculty of Education in Trakya University. The duration of the research covers November 1996 and June 1998. This thesis was completed in February 1999. At the first phase, after reliability and validity analysis were completed, the scales were applied to the third year students to select the students who were to be admitted to pilot work. Among them 22 students were selected for the experimental and control group. The selection and distribution of the 22 students for the experimental and control groups were done randomly. The equality of the groups was tested statistically. Thus group counseling were done with 1 1 students in the experimental group during ten sessions. The control group wasn't treated. The findings of the pilot work can be summarized as below.167 l.For experimental group, post-test SE scores are significantly higher than pre-test SE scores. But for control group, there is no significant difference between pre and post SE test scores. 2.For experimental group, post-test VSE scores are significantly higher "than pre-test VSE scores. But for control group, there is no significant difference between pre and post VSE test scores. 3.When post-test SE scores of experimental and control groups are compared, there is a significant difference in favor of experimental group. 4.Also when post-test VSE scores of experimental and control groups are compared, there is a significant difference in favor of experimental group. 5.While there is not any significant correlation between pre-test SE scores and pre-test VSE scores of the experimental group, a significant correlation was observed between post-test SE scores and post-test VSE scores of the experimental group. However there is no significant difference between pre and post test correlation coefficiencies. Under the light of qualitative and quantitative findings, the program was re-evaluated and it was decided that the program can be used in group counseling. At the second phase, for the real application of group counseling, the scales were applied to first year students. Among them 26 students were selected for experimental and control group. Again these students were admitted and distributed to the groups randomly. The equality of the groups was tested statistically. Two of the students among 13 students in experimental group left the group after the sessions were started Thus group counseling were done with the remaining 1 1 students during ten sessions. The control group wasn't treated. The findings of this application can be summarized as below.168 l.For experimental group, post-test SE scores are significantly higher than pre-test SE scores. But for control group, there is no significant difference between pre and post SE test scores. 2.For experimental group, post-test VSE scores are significantly higher than pre-test VSE scores. But for control group, there is no significant difference between pre and post VSE test scores. 3. When post-test SE scores of experimental and control groups are compared, there is a significant difference in favor of experimental group. 4.Also when post-test VSE scores of experimental and control groups are compared, there is a significant difference in favor of experimental group. 5. While there is not any significant correlation between pre-test SE scores and pre-test VSE scores of the experimental group, a significant correlation was observed between post-test SE scores and post-test VSE scores of the experimental group. However there is no significant difference between pre and post test correlation coefficiencies. When the findings of both of the studies were reviewed, it was concluded mat the program was effective and functional for self-esteem and vocational self- esteem. Some proposals which can be useful in theory and practice were also made.