Toplu eylem hakkı
Right to collective action
- Tez No: 822818
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplu eylem; çalışanların, belirli bir konuda taleplerinin yerine getirilmesi ya da tepkilerini ortaya koymak amacıyla, topluca ve geçici olarak sözleşme ile öngörülen yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirmekten kaçınmaları olarak tanımlanabilir. Toplu eylem hakkı ilk olarak uluslararası sözleşmelerin denetim organlarınca tanınmış ve sınırları çizilmiştir. Hakkın bir uluslararası sözleşmede açıkça yer alması ise Avrupa Sosyal Şartı ile gerçekleşmiştir. Uluslararası hukukta kendini gösteren bu gelişim hukukumuza da sirayet etmiş ve yargı organları Anayasa md. 90/f. 5 hükmü aracılığıyla toplu eylemi hukukumuz açısından da bir hak olarak tanınmaya başlamıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde toplu eylem ve grev kavramları açıklanmış, toplu eylem türleri incelenmiştir. İkinci bölümde toplu eylem hakkının uluslararası hukuktaki gelişimi ortaya konulmuş ve denetim organlarının güncel içtihadı değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise hukukumuzda toplu eylem hakkı ile bağlantılı mevzuat ve içtihat irdelenerek hakkın hukuka uygunluk sınırları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Collective action can be defined as the collective and temporary refusal of employees to fulfill their obligations stipulated by the contract in order to meet their demands on a particular topic or to express their opinions. The supervisory bodies of international conventions were the first to acknowledge the right to collective action and define its boundries. Its explicit inclusion in an international convention was the European Social Charter. This development in international law has also spread to Turkish law, where judicial bodies have begun to recognize collective action as a right in terms of Turkish law through the provision of art. 90/5 of the Constitution. In the first part of our study, the concepts of collective action and strike were explained, and the types of collective action were examined. In the second part, the development of the right to collective action in international law has been revealed, and the current jurisprudence of the supervisory bodies has been evaluated. In the third part, the legislation and case law related to the right to collective action in Turkish law are examined, and the limits of the right are revealed.