The effect of knowledge management on employees' performance in Iraqi organizations
Iraklı kuruluşlarda bilgi yönetiminin çalışan performansına etkisi
- Tez No: 822827
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Modern bilgi devrimi, çoğu kuruluşun farklı bilgi yönetimi (KM) sistemlerini benimsemeyi düşünmesine yol açmıştır. Kuruluşlar, farklı KM uygulamalarını devreye sokmak ve uygulamak için yeni stratejiler başlattı. Ana hedefleri, çalışanlarının performansını artırmaktır. Önceki araştırmalar, çalışanların performansını artırmanın hem çalışanlara hem de kuruluşlara fayda sağladığını göstermiştir. Bu tez, Irak'taki bir grup üniversitedeki bilgi yönetimi uygulamalarını değerlendirmektedir. KM uygulamalarının çalışanlarının performansı üzerindeki etkisini araştırır. Bu tez, Irak üniversitelerinde bilgi yönetimi uygulamalarının etkinliğine dair kanıtlar sunmaktadır. Araştırma hipotezi, bilgi yönetimi uygulamalarının Irak üniversitelerindeki çalışanların performansını istatistiksel ve önemli ölçüde etkileyebileceğidir. Rastgele örneklem olarak seçilen çalışan sayısı 650 kişidir. Örneklem büyüklüğü 250 olarak belirlenmiştir. Çalışma boyutlarına ilişkin veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. İstatistiksel testler ve analizler SSPS 17.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Bulgular, çalışanların performansının Irak üniversitelerindeki bilgi yönetimi uygulamalarından önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koydu. Spesifik olarak, Bilgi Algıları, İçsel Motivasyon, Dışsal Motivasyon ve Bilgi Sentezi, üniversitelerde çalışanların Görev Performansını ve Bağlamsal Performansını artırabilir. Ancak, Üretkenlik Karşıtı Çalışma Davranışlarını geliştiremezler. Bu sonuçlar çalışmanın hipotezlerini kısmen desteklemektedir. Araştırmaya göre, Irak'taki üniversiteler çalışanlarının performansını artırmak için BY'yi kullanmaya devam etmelidir.
Özet (Çeviri)
The modern knowledge revolution has led most organizations to think about adopting different kinds of knowledge management (KM) systems. Organizations have started new strategies to engage and apply different KM practices. Their main goal is to improve their employees' performance. Previous researches have shown that improving employees' performance benefits both the employees and organizations. This thesis assesses the knowledge management practices in a group of universities in Iraq. It investigates the impact of KM practices on the performance of their employees. This thesis presents evidence for the efficacy of KM practices in Iraqi universities. The research hypothesis is that KM practices can statistically and significantly affect the performance of employees in Iraqi universities. The number of employees who were chosen randomly as a sample was 650 employees. The sample size is set at 250. The data on the study dimensions were collected by the questionnaire method. The statistical tests and analyses were carried out using the SSPS 17.0 software. The findings revealed that the employees' performance is significantly impacted by knowledge management practices in Iraqi universities. Specifically, Perceptions of Knowledge, Intrinsic Motivation, Extrinsic Motivation, and Synthesis of Knowledge can improve the Task Performance and Contextual Performance of the employees in the universities. However, they cannot improve their Counterproductive Work Behavior. These results support partially the study hypotheses. According to the study, universities in Iraq should continue to use KM to improve the performance of their employees.