Edgü Ögli Tigin - Anyıg Ögli Tigin'de gönüllü sadelik kavramı
Voluntary simplicity concept in Edgü Ögli Tigin – Anyıg Ögli Tigin
  1. Tez No: 822974
  2. Yazar: SEMA ERASLAN PAKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÖKKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Uygur Türkçesi ile yazılmış Budist Türk edebiyatı eser örneği olan Edgü Ögli Tigin Anyıg Ögli Tigin adlı eserde ekolojik bir yaşam felsefesi olan gönüllü sadelik unsurlarının incelenerek gönüllü sadeliğe ve önemine dair açıklamalar yapmaktır. Çalışmanın önemi ekolojik sorunlar yaşanan günümüzde çözüm olabilecek bir ekolojik felsefe olan gönüllü sadeliğin edebiyatımızın önemli bir eseri üzerinde incelenmesi ile değerlerimize dair yeni bir farkındalığa kapı açmasıdır. Bu çalışmada bir eser incelenerek bu eser üzerinden değerlendirme yapıldığı için nitel araştırma metodunun doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada eserdeki gönüllü sadelik unsurları belirlenmiştir. Sonuç olarak gönüllü sadeliğin çevreye ve canlılara zarar vermeme, çevreye ve canlılara karşı duyarlı olma, insanların acı ve ızdırap çekmemesi için çalışma, adaletli olma, cömertlik ve paylaşma, açgözlülük ve israftan uzak durma, aşırı tüketmeme, iç huzuru ve mutluluk ve kendini gerçekleştirme unsurları saptanmış, bu saptamalardan yola çıkarak eserin dinî ve öğretici yöne sahip bir eser olmanın yanında ayrıca ekolojik bir yöne de sahip olduğu görülmüştür. 1900'lerde ortaya çıkan gönüllü sadelik felsefesinin Uygurlar zamanına ait bir eserde karşımıza çıktığını görmek önemlidir. Böylece bu yaşam felsefesinin yüzlerce yıl önceye ait Türk edebiyatı eserinde görülmesi incelenen eserin değerini göstermektedir. Bu eser sadece edebî açıdan değil içindeki ekolojik değerlere dikkat çekilerek de gençlerin öğretiminde kullanılabilir. Ayrıca Türk edebiyatına ait diğer eserlerdeki bilgelik unsurlarının incelenmesinde bir örnek olabilir. Anahtar Sözcükler Gönüllü Sadelik, Edgü Ögli Tigin Anyıg Ögli Tigin, Uygur Türkçesi, Budist Türk Edebiyatı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make explanations about voluntary simplicity and its importance by examining the elements of voluntary simplicity, which is an ecological philosophy of life, in Edgü Ögli Tigin Anyıg Ögli Tigin, an example of Buddhist Turkish literature written in Uyghur Turkish. The importance of the study is that it opens the door to a new awareness of our values by examining voluntary simplicity, which is an ecological philosophy that can be a solution in our day of ecological problems, on an important work of our literature. In this study, the document analysis method of qualitative research method was used because a work was examined and evaluated through this work. In the study, the elements of voluntary simplicity in the work were determined. As a result, the elements of voluntary simplicity such as not harming the environment and living things, being sensitive to the environment and living things, working to prevent people from suffering and pain, being just, generosity and sharing, avoiding greed and waste, not over-consuming, inner peace and happiness, and self-realization were determined, and based on these determinations, it was seen that the work has an ecological aspect as well as being a religious and instructive work. It is important to see that the philosophy of voluntary simplicity, which emerged in the 1900s, appears in a work from the time of the Uighurs. Thus, the fact that this philosophy of life is seen in a work of Turkish literature from hundreds of years ago shows the value of the analyzed work. This work can be used in teaching young people not only from a literary point of view but also by drawing attention to the ecological values in it. It can also be an example for analyzing the wisdom elements in other works of Turkish literature. Keywords Voluntary Simplicity, Edgü Ögli Tigin Anyıg Ögli Tigin, Uyghur Turkish, Buddhist Turkish Literature