Balistik antrenman yönteminin atletlerin bazı motorik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Ballistic training method athletes effect on some motoric featuresreview
- Tez No: 823044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KİRİŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı disk atıcı atletlerde 6 haftalık balistik kuvvet antrenmanlarının performans parametreleri olan sürat, çeviklik, patlayıcı kuvvet ve disk atma özelliklerine olan etkisini incelemektir. Araştırma grubu Filistin Atletizm Federasyonu'nda kayıtlı olan aktif disk atma sporu yapan 20 kişiden oluşmuştur. Gruplar rastgele dağılım ile 10 deney, 10 kontrol grubu şeklinde ikiye ayrılmıştır. Araştırmaya dahil olan atletlere 30 Metre Sürat testi, T Çeviklik testi, Durarak Uzun Atlama testi ve Disk Fırlatma testi 6 haftalık balistik kuvvet antrenmanları öncesinde ve sonrasında ikişer tekrarla 2 kez uygulanmıştır. Veri dağılımının analizi için Shapiro-Wilk normallik analizi kullanıldı. Normal dağıldığı görülen verilerin grup içinde ön test ve son test ölçümleri arasındaki istatistiksel farklılığın belirlenmesi adına Paired T Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of 6-week ballistic strength training on performance parameters of speed, agility, explosive strength and discus throwing in discus throw athletes. The research group consisted of 20 active discus throwers registered with the Palestinian Athletic Federation. The groups were randomly divided into 10 experimental and 10 control groups. 30 meters Speed test, T Agility test, Standing Long Jump test and Discus Throw test were applied to the athletes included in the study twice before and after the 6-week ballistic strength training with two repetitions. Shapiro-Wilk normality analysis was used for the analysis of the data distribution. Paired t-Test were used to determine the statistical difference between the pre-test and post-test measurements of the data that were found to be normally distributed within the group.