İşletmelerde online eğitimin personel üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Assessing the effects of online training on employees in businesses
  1. Tez No: 823236
  2. Yazar: COŞKUN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, işletme ortamlarında online eğitimin personel üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, işletme yönetimi, online eğitim ve online eğitimin personel performansına olan etkileri olmak üzere üç ana başlık altında kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Akademik tezler, yayınlar, kitaplar ve internet kaynakları gibi çeşitli bilgi kaynakları kullanılarak elde edilen zengin veri seti, meta analiz yöntemi kullanılarak detaylı bir biçimde analiz edilmiştir. Çalışanların sürekli öğrenme ve gelişimini destekleyen online eğitim platformları, öğrenme deneyimini etkileşimli bir şekilde zenginleştirerek motivasyonu artırma ve öğrenme hedeflerine daha kolay ulaşma imkânı sunmaktadır. Bu da işletmelerin stratejik hedeflerine ulaşma süreçlerinde önemli bir avantaj sağlamaktadır. Online eğitimin personel üzerindeki olumlu etkileri, işletmelerin sürdürülebilir başarısını destekleyen kritik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Personelin beceri ve yetkinliklerini güncel tutmalarını sağlamak, adaptasyon yeteneklerini artırmak ve verimliliklerini optimize etmek açısından online eğitim önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırma, işletmelerin eğitim stratejilerini şekillendirirken online eğitimin potansiyelini göz önünde bulundurmalarının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of online education on personnel in business environments. In line with this objective, a comprehensive literature review has been conducted under three main headings: business management, online education, and the impact of online education on personnel performance. A rich dataset of information obtained from various sources such as academic theses, publications, books, and internet resources has been meticulously analyzed using the meta-analysis method. Online education platforms that support continuous learning and development of employees offer the opportunity to enrich the learning experience interactively, enhance motivation, and facilitate easier achievement of learning goals. This provides a significant advantage in the process of achieving the strategic objectives of businesses. The positive effects of online education on personnel stand out as a critical factor supporting the sustainable success of businesses. Online education emerges as an important tool to enable personnel to keep their skills and competencies up-to-date, enhance their adaptability, and optimize their productivity. This research underscores the necessity for businesses to consider the potential of online education when shaping their training strategies.