Türkiye'de iklim değişikliği politikalarının uluslararası alandaki politikalar ile kıyaslanması ve gelecek beklentileri
Comparison of climate change policies in Turkey with policies in the international arena and future prospects
  1. Tez No: 823248
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YASİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI KAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İklim değişikliği, dünyadaki en büyük sorun alanlarından birisidir. Ulusal ve uluslararası düzeyde iklim değişikliği ile mücadele edilmesi için sürdürülebilir nitelikte politikalar geliştirilmelidir. Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliği politikalarını inceleyerek, Türkiye'de ve dünyadaki iklim değişikliği politikalarını kıyaslamak olarak belirlenmiştir. Çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlar Türkiye'de iklim değişikliği politikalarının iklim değişikliği sorununa çözüm üretecek bütüncül nitelikte olmadığını göstermektedir. Çalışmanın sonuçları iklim değişikliği konusunda Türkiye'nin kendi ulusal eylem planlarının yanında uluslararası politikalara gereksinim duyduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları ulaşılan bilgilerin geçerli ve güvenilir olduğu düşüncesiyle sınırlıdır. Anahtar Kelimeler İklim, iklim değişikliği, Türkiye, iklim değişikliği politikaları.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the biggest problem areas in the world. Sustainable policies should be developed to combat climate change at national and international level. The aim of this study is to examine the climate change policies and compare the climate change policies in Turkey and in the world. Document analysis method was used in the study. The results show that the climate change policies in Turkey are not of a holistic quality to produce a solution to the climate change problem. The results of the study show that Turkey needs international policies in addition to its own national action plans on climate change. The results of this study are limited to the idea that the information obtained is valid and reliable. Keywords Climate, climate change, Türkiye, climate change policies.