A critical reading of urban space: The role of military institute in socio-spatial organization of postcolonial Rawalpindi, Pakistan
Kentsel mekanın eleştirel bir okuması: Postkolonyal Pakistan, Rawalpindi'nin sosyo-mekansal organizasyonunda askeri kurumların rolü
- Tez No: 823315
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ordunun Pakistan şehirleri üzerindeki etkisi, kolonyal miraslar, güç dinamikleri ve sermaye liderliğindeki kentsel stratejiler arasındaki karmaşık etkileşimden kaynaklanmaktadır. Diğer birçok şehir gibi Rawalpindi, sömürge geçmişi nedeniyle ordunun devlet yapısı içinde miras aldığı konumundan derinden etkilenmiştir. Şehrin sömürge yönetimi altındaki gelişimi, büyük ölçüde askeri karargâhlara dayanıyordu ve bu da sömürgeci militarize kentsel modellerin mirasını beraberinde getirdi. Bugün, pretoryen oligarşi altında, bu modeller, sivil-asker hatlarında ayrımcılığı ve hiyerarşik düzeni sürdüren karargâhlarda varlığını sürdürmektedir. Kalan sömürge mirasının yanı sıra ordu, kendisini bir ulus kurucusu olarak tasvir ederek gücünü sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Bu itibarla, hem üretken mekansal rasyonaliteler hem de disiplin kalıpları, sivil-askeri sosyo-mekansal kentsel dinamikleri şekillendirmektedir. Ek olarak, ordu, etkisini karargahların ötesine, daha büyük metropollere, taşıyarak ve kentsel kaynaklardan yararlanarak ekonomik bağımsızlığı hedeflemektedir. Bu araştırma, kolonyal askeri kentsel biçimlerin ve politik yapıların Rawalpindi'nin postkolonyal sosyo-mekansal yapısını nasıl etkilediğini incelemektedir. Siyasi ve ekonomik, hükümet hedefleri tarafından şekillendirilen çeşitli kentsel biçimleri analiz eder. Çalışma, hükümet düşüncesinin ordunun farklı nüfus kesimleriyle ilişkilerini mekansal analiz yoluyla nasıl etkilediğini araştırır. Aynı zamanda, kentsel dokuyu yöneten yasal ve politik yapıları da inceler. Ayrıca, Rawalpindi'nin askeri ve sivil kentsel mekan algısını şekillendiren edebi ve görsel yapılar da incelenmektedir. Bu araştırma, sivil ve askeri kent üyeleri arasındaki eşitsizliği şekillendirmede, sömürgeci geçmişi nedeniyle ordunun siyasi ve ekonomik aktivizminin rolüne dair bir anlayış geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The military's impact on Pakistan's cities results from the complex interplay between colonial legacies, power dynamics, and capital-led urban strategies. Like many other cities, Rawalpindi is profoundly impacted by the military's inherited position within the state structure due to its colonial past. The city's development under colonial rule heavily relied on military cantonments, leading to the inheritance of colonial militarized urban patterns. Today, under the praetorian oligarchy, these patterns persist within the cantonments that perpetuate segregation and hierarchical order across civil-military lines. Along with lingering colonial legacies, the military seeks to consolidate power by portraying itself as a nation-builder. As such, both productive spatial rationalities and patterns of discipline shape civil-military socio-spatial urban dynamics. Additionally, the military aims for economic independence by capitalizing on urban resources, extending its influence beyond cantonments to the larger metropole. This research explores how colonial military urban forms and political structures have affected Rawalpindi's postcolonial socio-spatial structure. It analyzes diverse urban forms shaped by governmental objectives, whether political or economic. The study investigates how governmental thought influences the military's relations with different population segments through spatial analysis. It also examines legal and political structures governing the urban fabric. Additionally, literary and visual structures shaping the perception of Rawalpindi's military and civilian urban spaces are studied. This research develops an understanding of the role of the military's political and economic activism owing to its colonial past in shaping the disparity between civil and military urban members.