LEEP (loop electrosurgıcal excısıon procedure) uygulanacak hastaların anksiyete durumlarının ve bunlara etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety states and factors affecting them in patients undergoing LEEP (loop electrosurgical excision procedure)
- Tez No: 823365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKBAL TEMEL YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) uygulanacak hasta grubunun anksiyete durumunu ve bunlara etki eden faktörlerin işlem öncesi eğitim verilen ve verilmeyen gruplarda anksiyete düzeylerinin State-Trait Anxiety Inventory Test ile karşılaştırarak değerlendirmektir. Bunun sonucunda kadınların anksiyete düzeyini yakından ilgilendiren bu paramatrelerin göz önünde tutulması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM:Prospektif kohort olarak tasarlanan bu çalışmanın araştırma grubuna, Aralık 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekolojik Onkoloji Polikliniği'ne pap smear testi sonucu HGSIL ASC-H gelen hastalar ve kolposkopik biyopsi sonucu CIN2 CIN3 gelen 114 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara, polikliniğe başvurduklarında hekim tarafından smear sonuç bilgisi verilmesinin ardından, rutin ameliyat öncesi eğitime ek olarak servis eğitimi ve ameliyathane eğitimi de verilen çalışma hakkında bilgi verilip hastaların onamları alındı ve çalışmaya dahil edildiler. Hastaların demografik özelliklerinin sorgulanmasının ardından STAİ State, STAİ Trait testlerini LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) işleminden 30 dakika önce cevaplandırmaları istendi. Okur-yazar olmayan hastalara hekim tarafından testleri cevaplamasında yardım edildi. Bu durum haricindeki hastalar testleri kendileri cevaplandırdılar. BULGULAR: Çalışmaya 57 kişilik kontrol grubu ile 57 kişilik çalışma grubu dahil edildi. Çalışmaya katılan katılımcıların kontrol grubuna göre yaşları 42,15±9,62,çalışma grubuna göre ise 41,71±7,22dir. Gruplar yaş aralığına(p =0,050), kafein tüketim sıklığına(p =0,000) ve uyku düzenine (p =0,010) göre incelendiğinde grupların homojen dağılmadığı ve gruplar arasında anlamlı ilişki olduğu; medeni durum,çocuk sayısı,eğitim durumu,çalışma durumu,gelir düzeyi,pap smear test sonucu,kolposkopik biyopsi yapılma durumu,geçirilmiş operasyon öyküsü,psikiyatrik ilaç kullanımı,sigara,alkol kullanımı,egzersiz öyküsü,ailede psikiyatrik hastalık ve kanser öyküsüne göre incelendiğinde ise grupların homojen dağıldığı ve gruplar arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür. (p>0,05). Kontrol grubunun Durumluluk Kaygı Ölçek puanı(ortalama=46,11) , çalışma grubunun puanına (ortalama=40,04) göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. (p =0,001). Gruplar Süreklilik Kaygı Ölçek Puanlarına göre karşılaştırıldığında kontrol grubunun puanı(ortalama=45,05) ve çalışma grubunun puan (ortalama=42,40) ortalamaları arasında istatatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. (p>0,05). LEEP(Loop Electrosurgical Excision Procedure) işleminden önce yaş, çocuk sayısı,medeni durum,çalışma durumu,gelir durumu,pap smear test sonucu, kolposkopik biyopsi yapılma durumu, geçirilmiş operasyon,ek hastalık,sigara,alkol kullanımı,egzersiz durumu,uyku düzeni,kafein tüketim sıklığı,ailede psikiyatrik hastalık ve ailede kanser öyküsü bağımsız değişkenlerinin Durumluluk Kaygı ve Süreklilik Kaygı Ölçek puanı üzerine etkisinin araştırılması için doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.Buna göre DKÖ puanına etkisi için kontrol grubunda kolposkopik biyopsi öyküsü(ß=4,202), sigara(ß=6,712), alkol(ß=7,657), egzersiz(ß=5,165) ve uyku düzeni(ß=4,250) (F=17.579 ve p=0,001) ;çalışma grubunda ise sigara(ß=5,815) ve ailede psikiyatrik hastalık öyküsü(ß=14,585) anlamlı olarak bulunmuştur. (F=16.248 ve p=0,001) SKÖ puanına etkisi için kontrol grubunda alkol(ß=6,086),uyku düzeni(ß=4,026),eğitim düzeyi (ß=3,997) ve yaş(ß=3,568) (F=6,388 ve p=0,001); çalışma grubunda ise pap smear test sonucu(ß=3,526) (F=6,940 ve p=0,011) anlamlı olarak bulunmuştur. SONUÇ :Pap smear testi ile yapılan servikal sitolojik tarama sonucu 'High grade smear', yani HGSIL ve ASC-H gelen hastalar ve kolposkopik biyopsi sonucu CIN2 CIN3 gelen hastaların anksiyete düzeyleri rutin ameliyat öncesi eğitime ek olarak servis eğitimi ve ameliyathane eğitimi grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük tespit edildi. Fakat daha net sonuçların ortaya konması için geniş kapsamlı dizayn edilecek çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: LEEP,anksiyete,Stai-t,ölçek,cin2,cin3
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study is to evaluate the anxiety status of this patient group by comparing the anxiety levels of the group with and without pre-procedure training with the State-Trait Anxiety Inventory Test. As a result, it is aimed to take into account these parameters that are closely related to women's anxiety levels. MATERIALS AND METHODS: The research group of this prospectively designed study included 114 patients with HGSIL ASC-H pap smear test results and 114 patients with CIN2 CIN3 colposcopic biopsy results at the Gynecologic Oncology Clinic of SBU Kanuni Sultan Süleyman EAH.After the smear result information was given to the patients by the physician when they applied to the outpatient clinic, the patients were informed about the study, which included ward training and operating room training in addition to routine preoperative training, and their consent was obtained and they were included in the study. Patients were asked to answer the STAI State and STAI Trait tests 30 minutes before the LEEP procedure. Illiterate patients were helped by the physician to answer the tests. Except for this situation, patients answered the tests themselves. RESULTS: A control group of 57 participants and a study group of 57 participants were included in the study. The ages of the participants were 42.15±9.62 years for the control group and 41.71±7.22 years for the study group. When the groups were analyzed according to age range (p = 0.050), frequency of caffeine consumption (p = 0.000) and sleep patterns (p = 0.010), the groups were not homogeneously distributed and there was a significant relationship between the groups; When analyzed according to marital status, number of children, educational status, employment status, income level, pap smear test result, colposcopic biopsy status, history of previous operation, psychiatric drug use, smoking, alcohol use, exercise history, family history of psychiatric disease and cancer, it was observed that the groups were homogeneously distributed and there was no significant relationship between the groups. (p>0,05). The State Anxiety Scale score of the control group (mean=46.11) was higher than that of the study group (mean=40.04) (p=0.001). When the groups were compared according to the Continuosity Anxiety Scale Scores, it was found that there was no statistically significant difference between the mean scores of the control group (mean=45,05) and the study group (mean=42,40) (p>0,05). Linear regression analysis was performed to investigate the effect of age, number of children, marital status, employment status, income status, pap smear test result, colposcopic biopsy status, previous operation, comorbidity, smoking, alcohol use, exercise status, sleep pattern, frequency of caffeine consumption, family history of psychiatric illness and family history of cancer on State Anxiety and Trait Anxiety Scale score before LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure). Accordingly, for the effect of colposcopic biopsy history (ß=4.202), smoking (ß=6.712), alcohol (ß=7.657), exercise (ß=5.165) and sleep patterns (ß=4.250) in the control group (F=17.579 and p=0.001); in the study group, smoking (ß=5.815) and family history of psychiatric illness (ß=14.585) were found significant. (F=16.248 and p=0.001) For the effect of alcohol (ß=6.086), sleep patterns (ß=4.026), education level (ß=3.997) and age (ß=3.568) (F=6.388 and p=0.001) in the control group; and pap smear test result (ß=3.526) (F=6.940 and p=0.011) in the study group. CONCLUSION : Anxiety levels of patients with 'High grade smear', i.e. HGSIL and ASC-H, as a result of cervical cytologic screening with Pap smear test and patients with CIN2 CIN3 as a result of colposcopic biopsy were found to be statistically significantly lower in the group that received ward training and operating room training in addition to routine preoperative training. However, large-scale designed studies are needed to provide clearer results. KEYWORDS: LEEP,anxiety,Stai-t,test ,cin2,cin3