Farklı protez temizleme prosedürlerinin akrilik rezinlerin pürüzlülük ve kandida tutulumuna etkisinin değerlendirilmesi
Effect of different denture cleaning procedures on surface roughness and candida retention of acrylic resins
  1. Tez No: 823431
  2. Yazar: GAMZE YAREN BAŞKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AYDOĞAN AYAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Protez stomatitinin gelişmesindeki en önemli etken Candida albicans (C. albicans)'ın akrilik kaide materyallerine yapışması ve kolonizasyonudur. Protez temizliğinin yetersiz olması akrilik kaide materyallerindeki C. albicans kolonizasyonunu kolaylaştırmaktadır. Çalışmamızın amacı; farklı protez temizleme prosedürlerinin akrilik rezinlerin pürüzlülük ve kandida tutulumlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda bir ısı ile polimerize akrilik rezin (Meliodent), bir otopolimerize akrilik rezin (Meliodent Rapid Repair) ve bir sert astar materyali (GC Reline Hard) kullanıldı. 10×10×2 mm boyutlarında yuvarlak örnekler hazırlandı. Örnekler ultraviyole cihazı ile sterilize edilip 24 saat distile suda bekletildi. C. albicans suşu (ATCC1023) ilk olarak Sabouraud dextrose agar besiyerine ekildi ve 37°C de 24 saat etüvde inkübe edildi. Etüvde kontamine edilen örneklerde yayma ekim yapılarak kolonilerin göz ile sayımı yapıldı. İlk mikrobiyolojik testin ardından örnekler distile su (kontrol grubu), Corega alkalen peroksit içerikli efervesan tablet, diş fırçası ile fırçalama ve elektrolize su ile protez temizleme prosedürlerine tabi tutulmak üzere alt gruplara ayrıldı. Protez temizleme prosedürleri uygulanmadan önce, uygulanmaya başladıktan sonra 7. gün 1. ay ve 3. ayda örneklerin yüzey pürüzlülük değerleri kontakt profilometre cihazı ile ölçüldü. Kandida tutulumları başlangıçta ve 3 ay temizlik uygulamaları sonrasında ölçüldü. Yüzey pürüzlülüğü testine ve mikrobiyoloji testlerine ait verilerin istatistiksel değerlendirilmeleri için SPSS 17.0 kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Yüzey pürüzlülük analizlerinde tekrarlayan örnekler için üç yönlü ANOVA testi ve Bonferroni düzeltmesi ile birlikte eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The most important factor in the development of prosthetic stomatitis is the adhesion and colonization of Candida albicans (C. albicans) to acrylic base materials. Insufficient denture cleaning facilitates C. albicans colonization in acrylic base materials. The aim of the study is to evaluate the effects of different denture cleaning procedures on the roughness and candida uptake of acrylic resins over time. Furthermore, the study focuses on evaluating the effects of different denture cleaning procedures on the surface roughness and adherence of candida of acrylic resins. A thermopolymerized acrylic resin (Meliodent), an autopolymerized acrylic resin (Meliodent Rapid Repair) and a hard relining material (GC Reline Hard) were used in the study. The round shaped samples of 10×10×2 mm were prepared. The samples were sterilized with an ultraviolet device and kept in distilled water for 24 hours. C. albicans strain (ATCC1023) was cultured on Sabouraud dextrose agar medium at 37°C for 24 hours. Samples were contaminated with diluted candida solution. Then, the colonies were counted visually by the eye counting method. After the first microbiological test, the samples were divided into subgroups to be subjected to distilled water (control group), Corega alkaline peroxide containing effervescent tablet, toothbrushing and denture cleaning procedures with electrolyzed water. The surface roughness values of the samples were measured with a contact profilometer device both before the denture cleaning procedures were applied and the 7th day, 1st month and 3rd month after the application. Candida retention was assessed at baseline and 3 months after of cleaning practices. Statistical analysis of the the surface roughness test and microbiology test data was perfomed unsing SPSS 17.0. The Shapiro Wilk test was used to assess how well the data adhered to the normal distribution. Three-way ANOVA test and paired sample t-test with Bonferroni correction were used for repetitive samples in surface roughness analyses.