Diversity and distribution of soil nematodes in Mount Ararat (5137 m), Turkey.
Türkiye Ağrı Dağı'nda (5137 m) toprak nematodlarının çeşitliliği ve dağılımı.
- Tez No: 823499
- Danışmanlar: PROF. DR. WIM BERT, PROF. DR. REYES PEñA-SANTİAGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ghent University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Özet - Toprak nematodlarının çeşitliliği ve dağılımı Ağrı Dağı'nda (5137 m) 1523 m ila 5000 m yükseklikte incelenmiştir. beş farklı eko-habitat boyunca. 31 familya, 62 cins ve 70 türe ait toplam 2560 nematod tespit edildi. Türkiye nematofaunası için ilk kez 44 takson kaydedilmiş olup, Acrolobus longigubernaculum, Cervidellus vexilliger, Rotylenchus sp.'nin taramalı elektron mikroskobu (SEM) resimleri de dahil olmak üzere 27 tür morfolojik ve/veya morfometrik olarak karakterize edilmiştir. ve Tylocephalus auriculatus. Ek olarak, Heterodera trifolii, Pratylenchus thornei ve Rotylenchus sp. olmak üzere üç tür için 28S rRNA genlerinin D2-D3 genişlemesinin moleküler analizi sağlandı ve Rotylenchus sp. için ITS1-rRNA gen dizileri elde edildi. Hem morfolojik hem de moleküler kanıtlar, burada tanımlanan materyalin Rotylenchus sp. kesinlikle bu cinsin tanımlanmamış bir türüne aittir ve R. conicaudatus'a çok yakındır. Nematod çeşitliliği (tür zenginliği) ve nematod bolluğu, tür sayısı orta yüksekliklerde maksimuma ulaştığından rakımsal dağılıma ilişkin tanınabilir modeller sergilerken, nematod bolluğu en yüksek rakımlarda önemli ölçüde daha yüksektir. Bataklık habitatıyla ilişkili nematod topluluğu, diğer dört eko-habitat türüyle ilişkili olanlardan önemli ölçüde farklı hale gelir. Olgunluk endekslerinin ortalama değeri, incelenen tüm örnekleme alanlarında benzerdi ve rakım eğimi veya eko-habitat türü ile önemli ölçüde farklılık göstermedi. Genel olarak bakterivor nematodlar en bol bulunan gruptu ve tüm örnekleme alanlarında topluluğa hakim durumdaydı (%52). Anahtar Kelimeler Rakım, topluluk analizi, dağılım modelleri, morfoloji, Nematoda, filogeni, taksonomi.
Özet (Çeviri)
Summary - The diversity and distribution of soil nematodes was studied in Mount Ararat (5137 m) from an altitude of 1523 m to 5000 m a.s.l. along five different eco-habitats. A total number of 2560 nematodes were identified belonging to 31 families, 62 genera and 70 species. Forty-four taxa were firstly recorded for Turkey`s nematofauna and 27 species are morphologically and/or morphometrically characterized, including scanning electron microscope (SEM) pictures of Acrolobus longigubernaculum, Cervidellus vexilliger, Rotylenchus sp. and Tylocephalus auriculatus. Additionally, molecular analysis of D2–D3 expansion of 28S rRNA genes were provided for three species, namely Heterodera trifolii, Pratylenchus thornei and Rotylenchus sp., and ITS1-rRNA gene sequences were obtained for Rotylenchus sp. Both morphological and molecular evidences support that the material herein identified as Rotylenchus sp. certainly belongs to a non-described species of this genus, very close to R. conicaudatus. The nematode diversity (species richness) and the nematode abundance display recognizable patterns of altitudinal distribution as the number of species reaches a maximum at intermediate elevations, whereas the nematode abundance is significantly higher at the highest altitudes. The nematode community associated to marshland habitat becomes significantly different from those associated to the other four eco-habitat types. The mean value of the maturity indices were similar in all studied sampling sites and did not differ significantly with the altitudinal gradient or eco-habitat type. Overall, bacterivorous nematodes were the most abundant group and dominating the community in all sampling sites (52%). Keywords Altitude, community analysis, distribution patterns, morphology, Nematoda, phylogeny, taxonomy.